Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Vallgatan

English

Vallgatan

Mohli byste se nám představit?
 
Moje jméno je Måns a hraji baskytaru.
 
Jsme ze švédského Jönköpingu. Jönköping je město, které se nachází v nejlidnatější oblasti Švédska, ve středu jižní části. Tato část je pověstná svým křesťanstvím, díky mnoha kostelům. O čemž jsme již dost vyslechli.
 
Začali jsme hrát ve dvou v roce 2012. Já a Fidde jsme o tom dlouho mluvili a chtěli jsme hrát Oi! v našem rodném jazyce, protože moc kapel v dnešní době nezpívá v mateřštině. Všichni by chtěli být mezinárodní s angličtinou, ale zapomínají na své lidi.
 
Jinak našeho bubeníka Jacoba jsme potkali jednu neděli, když jsme popíjeli a on byl v baru s našimi přáteli. Náhle jsme měli třetího člena a kapela byla na čas kompletní.
 
Fidde prošel hodně jiných kapel různých stylů a je opravdový hudební profesionál a Jakob hrál zase v pár punkových skupinách. Já jsem byl bez jakékoli zkušenosti, ale vždycky jsem rád psal hudbu a texty, třeba i pro jiné kapely.
 
Nynější sestava je: Fidde – vokály, kytara a bicí
Måns – baskytara, texty a hudba
 
O čem jsou vaše texty?
 
Naše texty jsou obvykle o našem životě, přátelích, vztazích, práci a pití.
 
Good and bad, sober and drunk. Pure punk.
 
Kde berete inspiraci k vaší hudbě?
 
Tak texty jsou o obyčejných věcech, o kterých si určitě již slyšel. Nic nového, ale jsou z našeho pohledu.
 
Hudba je punk, klasický švédský. Každá země má svůj vlastní zvuk, stejně tak my.
 
Myslím, že moc koncertů zatím odehraných nemáte, přesto jste si už zahráli s Condemned 84, Pitbullfarm nebo na Kuggnas festivalu. Jaké byly tyto koncerty?
 
Jsme zatím hodně mladá kapela, ale díky kontaktům, kterým děkuji, jsme měli tu příležitost si zahrát před velkým publikem na Kuggnasu. Některým kapelám se to nepodaří za spoustu let a my tam byli po měsíci hraní! Byl to poslední koncert Ultima Thule, velmi důležité švédské kapely, která hrála od ranných 80.let. Bylo to skvělé. Díky moc Jocke z Pitbullfarm.
 
Zatím jsme odehráli pouze tři koncerty a všechny byly výborné. Pitbullfarm jsou skvělá kapela a lidé. Koncert s Condemned 84 a Agent Bulldog byl neplánovaný. Byli jsme se jen podívat na kapely, se kterými jsme se setkali před koncertem. No a nejednou jsme s nimi skončili na podiu. Skvělé! Poslouchám Agent Bulldog od jejich prvního alba Livsstil, které vyšlo v roce 1991. Mám je hodně rád.
 
Přesto nehrajeme pro to, abychom byli slavní a vydělali si peníze. Je to jen zábava. Ale je jasné, že jsme rádi, když se líbíme lidem a chtějí po nás více hudby, trika (všechny vyprodané) a koncerty.
 
Vallgatan
 
Řekni nám něco o scéně u vás?
 
Tady není scéna nikterak velká, naneštěstí. Koncertů je málo. Hodně lidí sice hudbu poslouchá, ale koncerty nejsou. Ve Stockholmu to vypadá, že se to nyní zlepšuje. Hlavně díky Kjell Hell a Pretty Shitty Town. Teď se Oi! zvedá!
 
Mohl bys nám doporučit nějaké nové kapely od vás?
 
Máme tu Kombatants a Projekt Oi!, které ti mohu doporučit. Projekt Oi! jsou nyní ve studiu a dělají na novém albu. Kombatants vydají své album 2. února. Jinak jsem rád, že se dali opět dohromady Pitbullfarm, kteří chtějí vydat album v březnu 2013. Doufáme, že si s těmito kapelami zahrajeme. Nejlépe na jednom koncertě.
 
Víte něco o české scéně?
 
Máme rádi evropskou hudbu (ne jen anglickou a švédskou) více než např. americkou, ale opravdu neznám kapely z České republiky. Po tomto rozhovoru se to ale změní, slibuji.
 
Jaké kapely obvykle posloucháš? Jaké jsou tvá TOP alba?
 
 Poslouchám třeba 4 Skins, Unit Lost, Toy Dolls, Liptones, Misfits, Close Shave, The Clichés, On File.
 
Alba: Agent Bulldogg – Livsstil (to mne nikdy neomrzí)
Cockney Rejects - Best of II
Skrewdriver - All skrewed up
Taky nyní Burzum - Filosofem
 
Vallgatan
 
Sbíráte vinyly nebo CD?
 
Miluji vinyly, stejně jako všichni. Všechny jsou cenné.
 
Jaké máte koníčky okrem hudby?
 
Je pití koníček? Jinak jiné nemám.
 
Plány do budoucna?
 
Chtěli bychom vydat tento rok album. Myslím, že bude mít okolo dvanácti skladeb. Devět nových, jeden cover a dvě z našeho mini CD. Ale nic není rozhodnuto. Můžeme nahrát třeba dvacet věcí, ale také nic. Přesto myslíme, že to vyjde a vydáme ho někdy v první polovině roku 2013.
 
Taky jsme nahráli song Huligan (hooligan), který by se měl objevit brzy na youtube.
 
Slova na závěr?
 
Díky moc za zájem o nás. Doufám, že si u vás někdy zahrajeme!