Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Stato Asociale

English

Stato Asociale

Mohli byste se nám představit?

Oi! všichni, jsme Stato Asociale, italská skinhead kapela! Nynější sestava je: Fab - zpěv, Michele - kytara, Simone - bicí, Piné - basytara. Nevím přesně věk všech členů, ale je to asi mezi 20 a 33 lety. Všichni jsme členy dělnické třídy (nebo nezaměstnaní). Pocházíme z Trenta, které se nachází na severu Itálie.

Řekněte nám něco o vaší historii?

Začali jsme hrát v roce 2003 a až do roku 2007 jsme měli velké problémy s ustálením sestavy. V tu dobu jsme konečně dostali šanci hrát na živo. Nikdy se nevzdáme...!

Jaké kapely vás ovlivnili?

Milujeme skinheadskou hudbu a hodně čerpáme z Oi! a RAC 80. let.  To je naše inspirace! Snažíme se znít hodně klasicky a nemáme nic společného s moderním zvukem, metalem nebo hatecorem.

Hrajete nějaké převzaté písně na koncertech?

Ano, hrajeme covery od Peggior Amico, Rough, New City Rocks, Dente di Lupo a dalších italských kapel. Taky hodně od 4 Skins, Combat 84, Skrewdriver, Condemned 84, Businness...

Hráli jste i v nějaké jiné kapele?

Ne... myslím, že je pro každého z nás hraní ve Stato Asociale dostačující.

Mohli byste nám představit vaší diskografii? Jak jste spokojení s vaší dosavadní prací?

2008 - demo "Proud nationalist Oi! music" - 5 songů, 2009 - Cd "Grezzo, stupido & cattivo" - 13 songů, 2010 - EP "Oltre la gloria" - 3 songy. Nyní pracujeme na novém albu.

Spokojenost? Ano, samozřejmě jsme hrdí na to, že jsem nahrávali v profesionálním studiu, ale určitě je co zlepšovat. To znamená, že bychom chtěli znít lépe, více jak staré anglické kapely z 80. let.

O čem jsou vaše texty?

Jsou o skinheadském každodenním životě, dělnické třídě, patriotismu, fotbalu, pivu a holkách, bitkách, zkažené společnosti a sociálních problémech.

Vím, že jste hráli s Pressure 28. Jaký to byl koncert? Jak se těšíte na koncert v Anglii, kde hrajete opět právě s nimi?

Bylo nám ctí hrát s Pressure 28. Jejich koncert byl ok, ale v průběhu našeho setu jsme měli nějaké technické problémy. Naštěstí, když hráli Angličané, byly aparáty vyměněny, takže jsme mohli vidět super show. Skvělá kapela!

V Anglii budeme hrát ještě se Skinfull a Insane Youth. Jsme na to velmi hrdí! Tímto bychom chtěli poděkovat Italům, co žijí v Londýně za to, že nás kontaktovali.

Mohl bys nám popsat scénu ve vašem okolí a doporučit nám nějaké kapely?

V roce 2003 jsme začali hrát hlavně proto, že jsme chtěli udělat něco pro scénu u nás v Trentu, ale dnes je všechno jiné. Je tady určitě větší počet skins než před deseti lety, ale upřímně ne vše je tak, jak má být... Ve zbytku Itálie jsou dobré skinheadské spolky. Máme tady super webzine "Voice of generation", skvělou hospodu Bulldog Pub, ve které je super zábava a dost se tam pije, za což mne má přítelkyně nenávidí ha ha ha.

Mám moc rád Pinta Facile, Brutti E Ignoranti a Garottu, která má nyní nového zpěváka, a která při koncertech hraje skvělé covery.

Co si myslíte o Nabat a jejich znovuzrození?

Nabat byli skvělou kapelou, první v Itálii, a jednou z těch nejoblíbenějších pro punks a skins.  V devadesátých letech se z nich ale stala politická kapela a nyní jsou rudí a hrají ve squatech..... nic pro nás.

Stato Asociale

Co pro vás znamená být skinheadem?

Skinheads jsou o pracující třídě, patriotismu, hrdosti a vášni ke kultu (Oi!, oblékání se tvrdě, ale chytře, pivo, fotbal atd.). Není to určitě o mentalitě střední třídy, drogách. Myslím si, že každý skinhead má svůj osobitý styl.

Víte něco o české scéně?

Moc ne, promiň. Slyšel jsem pár RAC kapel jako Krátký Proces, Vlajka a Oi! skupin, třeba Pilsner Oiquell, The Riot, Operace Artaban, Randall Gruppe, Protest, Orlík. Máme taky nějaké výtisky zinu Made in Pressburg. Myslím si, že máte excelentní pivo, které dělá vaší scénu velmi šťastnou... ha ha ha!

pozn. Krátký Proces a zin Made in Pressburg pochází ze Slovenska.

Jaké jsou tvé oblíbené desky?

Combat '84 - Order of the chaos, Condemned 84 - Battle scarred, Indecent Exposure - Reaveal all!, Close Shave - Oi! kinnock/Hard as nails, Skrewdriver - Boots & Braces, Peggior Amico - Il leone ruggisce ancora, No surrender vol.1 & 2, The Oppressed - Totally oppressed, ABH/Subculture - Split, Vengeance - 1986, Public Enemy - Englands Glory... končím, bylo by toho opravdu moc!!!

Jaká kapela a album je pro tebe ta nejzásadnější?

Kapela a album myslím Peggior Amico - "Il leone ruggisce ancora" a Nabat - "Early years". Ze zbytku světa všechny desky od Condemned 84 a Combat 84. A ještě je tu album Battle Cry - "To fight & die", které mne asi udrželo býti skinheadem. Když mi bylo asi 19 nebo 20, tak jsem si ho koupil a ani nevím proč, ale texty a atmosféra alba se mi ihned vryli do žil.

Posloucháte něco jiného mimo Oi! a streetpunku? Co říkáte na Smodati?

Z 95% poslouchám jen Oi! a RAC. Občas si ale dám SKA, skinhead reggae, rock´n´roll, psychobilly... a 80.léta italského trashe!!!

Smodati jsem jednou viděl v hospodě Bulldog Pub... není to můj šálek kávy, ale nebylo to špatné.

Kde si můžemé koupit vaše CD, trika atd.?

Můžete nás kontaktovat na statoasociale@gmail.com. Máme nové trika (všechny velikosti, i dívčí, bílá nebo černá). CD a EP koupíte na Barracuda Records.

Co si myslíte o fotbalovém fanatismu? Myslím, že u vás to není nic neobvyklého.

Ano, máš pravdu, ale dnešní vláda všechno ničí. Zákon pro ultras je odlišný než pro zbytek obyvatelstva.

Stato Asociale

Chtěl bych se vás zeptat na web Odiati E Fieri. Co se s ním stalo? Bude pokračovat?

Odiati E Fieri byl skvělý webzine, ale dnes již nefunguje. Nevím proč...

Sledujete nějaké internetové stránky o skinheads, které byste nám mohli doporučit?

Máme tady již zmíněný Voice of generation. Sleduji také blog Glory days of RAC.

Jaké jsou vaše oblíbené knihy a filmy?

Mám rád italské komiksy 80.let a nějaké horrory a thrillery... Knihy??? Co to je??? Ha ha ha.

Co děláte mimo hraní v kapele?

Chodíme do hospod a vymýšlíme výmluvy pro to, abychom nemuseli do práce.

Plány do budoucna?

Pracujeme na novém albu a doufáme, že bude letos hotové.

Slova na závěr?

Díky ti za rozhovor... je velmi důležité, že se najdou lidé, kteří chtějí udělat něco pro naší kulturu!