Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Peter (Pure Impact)

English

Pure Impact

Peter pochází z Belgie. Z malého herberta se stal v roce 1983 skinhead. Mezi roky 1986 a 1996 vydával zine Pure Impact. V roce 1996 založil jedno z nejznámější skinheadských vydavatelství, které se po zinu jmenovalo také Pure Impact. Vydal desky například kapelám Les Vilains, Headcase, Retaliator, Bakers Dozen nebo Razorblade, tedy předním skinheadským kapelám světového měřítka.

 Vím, že jsi skinhead už mnoho let. Jak kdy ses k tomu dostal?

Jsem skinheadem od roku 1983. Oi! a punk jsem ale poslouchal už pár let předtím poté, co jsem na školním výletě do Londýna uviděl pár skinheadů. Ihned jsem věděl, že to je pro mne to pravé. V té samé době nás bylo v našem sousedství mnoho, kteří se změnili s punkerů na skins. 

Přemýšlel jsi někdy o znovuzrození zinu Pure Impact?     

Ne. Stále čtu dobré ziny, ale cítím, že v dnešní době tu není takový drive. Není takový zájem o odlišné kapely, scény atd. Internet sice všechno zjednodušil, ale na druhou stranu si myslím, že lidé se stali líní.

 Co si myslíš o oživnutí starých kapel, zejména o Close Shave? 

Je to dobré nejen pro mladé lidi, protože mají možnost vidět klasické kapely, ale i pro starší generaci, která může zavzpomínat na dávné oblíbence a potkat se se starými kamarády. Jsem velmi rád za návrat Close Shave. Tihle chlapi tady pořád byli a po jejich rozpadu jsem tušil, že se ještě něco vyvine. Co ale nemám rád na starých kapelách je jejich skok na politicky korektní vlak, kterým se vezou. Například to platí o Last Resort, kteří si nechají mluvit do toho s kým mají hrát a s kým ne od různých levicových promotérů. V tom, že si někdo nechává diktovat, co má dělat, nevidím mnoho hrdosti, která ke skinheads neodmyslitelně patří.

Chodíš stále na skinheadské koncerty? Byl jsi na nějakém opravdu dobrém v poslední době?

Ano, stále chodím, ale tento rok jsem toho moc neviděl. Minulý rok jsme tu měli skvělý koncert Endstufe. Cock Sparrer byli také dobří, mnoho lidí a skvělá atmosféra. Samozřejmě Les Vilains, ti jsou dobří vždycky.

Jaký byl nejlepší koncert, který si navštívil?

Byl jsem na mnoha vystoupeních v mnoha odlišných zemích, takže není jednoduché vybrat nejlepší, i když jeden stál opravdu za to. Byli to Böhse Onkelz a jejich rozlučková show, na které bylo 120 000 lidí. Všichni zpívali všechny písně, jak staré tak novější. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si na to vzpomenu.

Mohl bys nám doporučit nějakou novou kapelu, kterou posloucháš?

Jedna kapela, která na mne velmi zapůsobila jsou Légitime Violence z kanadského Quebecu. Mají agresivní zvuk a otírají se o všechny a všechno a kašlou na nějakou politickou korektnost. Další super kapely jsou The London Diehards, 96 Brigade, Hammer & The Nails a The Yellow Stitches.

Mohl bys nám představit TOP 5 tvých nejoblíbenějších kapel?

Na toto je velmi těžké odpovědět, jelikož se vše pořád vyvíjí, ale je zde pár kapel, které pro mne mají osobní význam a které by mohly být těmi TOP 5. Jsou to Böhse Onkelz, The Rogues / Rival, Vacant Lot, Dropkick Murphys a Indecent Exposure.

TOP 5 nejlepších alb?

Blitz - Voice of a generation

4-Skins - The good, the bad and the...

Skrewdriver - Boots & Braces

Ultima Thule - The early years

Böhse Onkelz - Onkelz wie wir

 Mohl bys nám představit scénu v Belgii? 

Tady jsou už jen dvě města, kde zbyl ucházející počet skinheads. Jsou to Bruggy a Antverpy. Zbytek je roztroušen po severní, vlámsky mluvící, části naší země. V Bruggách je skinheadská hospoda Moloko, která je následníkem nechvalně známé De Kastelein, kde se stále koncertuje. Z Brugg pochází také kapely The Pride, Les Vilains a Headcase. Já jsem z Bruselu, kde bylo pár skinheads v půlce osmdesátých let, ale to je všechno pryč. Nyní se z Bruselu stalo vůči skinheadům velmi nepřátelské město.

Pure Impact

 Co si myslíš o skinheadské scéně v Evropě?

 Je moc rozdělená, mnoho lidí si myslí, že všechno ví. Jak zleva tak zprava jsou tu kapely, které prohlašují, že jen oni jsou ti správní skinheadi. Je to naprosto směšné. Mám mnoho přátel po celé Evropě a to je pro mne to pravé, moji přátelé, nepotřebuji nějakou „scénu“. Duch skinheads, kteří drží pospolu, je dávno pryč. Jestli tady vůbec někdy byl. 

Je práce pro Pure Impact tvé jediné zaměstnání?

 Je to sice práce, která mě stojí mnoho hodin, ale není to můj jediný džob. Pure Impact se věnuji před a po mé opravdové práci. Dělám v jedné velké dopravní společnosti, nic speciálního. 

Vždycky mě zajímalo, jak to chodí v nějakém vydavatelství. Máš podíl z každého prodaného CD? Jak spolupracuješ s ostatními labely? Poslechl jsi všechny CD, které máš ve své distribuci? Zvětšuje se počet kupujících? 

Tak z každého prodaného CD mám nějaké peníze, které jsou nezbytné pro další chod firmy a produkci nových alb. Pure impact jede oficiálně, takže musím platit daně, účetní, nájem. To všechno je velmi drahé.

 Jsem v kontaktu s mnoha labely, se kterými obchoduji. Obecně platí, že když v něčem létají velké peníze, tak vznikají problémy ve spolupráci. Tomu se chci samozřejmě vždy vyhnout. 

Ano, poslechl jsem všechny CD, které prodávám a všechny recenze jsem psal osobně. 

Počet kupujících klesá strmě dolů a není to problém jen pro Pure Impact, ale pro mnoho ostatních labelů, které se pohybují v naší undergroundové scéně (tím nemyslím komerční Bandworm atd.), jelikož stahování hudby z internetu nás postupně zabíjí. Lidé nechtějí kupovat hudbu, stačí jim si jí zadarmo stáhnout. To ničí scénu a kapely, protože bez prodeje CD tu nebudou peníze, které by se investovali do skupin a vydávání nových věcí. Mnoho kapel se snaží sehnat někoho, kdo by jim vydal album. Já sám jich musím odmítnout, jen za týden, mnoho.

Jaké je pro tebe nejlepší album, které jsi vydal?

 Nejcennější jsou pro mne Best Defense a jejich 6 Guns Justice. Byli jednou z mých velmi oblíbených kapel a mně se podařilo je vydat dlouho po jejich rozpadu a po dlouhém hledání pro remastering jejich kazet. Jsem ale samozřejmě spokojen se všemi věcmi, které jsem vydal. Vydávám totiž jen kapely, které se mi líbí, a se kterými se mohu ztotožnit. 

Plánuješ vydat něco nového v blízké budoucnosti?

 Věci se trochu zpomalili z důvodu nedostatku peněz na financování nových projektů. Právě jsem vydal švédské The Righteous, další z posmrtných nahrávek. Byla by velká škoda, kdybychom přišli o tak dobré album. Pak tu mám 96 Brigade a jejich Can You Hear Us Now, které by mělo brzo vyjí. Stormwatch jsou právě ve studiu nahrávají album.

 Posloucháš něco jiného mimo Oi!, streetpunku nebo RAC?

Nějaký ten Deutschrock, hardcore, trochu SKA a hodně věcí z rádia, které mi hraje v práci. Díky tomu, že vyjde více jak dvacet CD měsíčně, není čas na poslouchání něčeho jiného.

Co říkáš na netypickou skinheadskou hudbu, kterou hrají třeba Smodati, Hobbit, Stamford Bridge, Paris Violence atd.? 

Jsem schopen pochopit mnoho různých žánrů, které hudbu obohacují a nemohu říct, která je 100% skinheadská. Ale mám problémy s black metalem a jemu podobnými styly, které ke skins prostě nepatří.

 Skineadský kult byl vždy spojován s fotbalem. Zajímáš se o něj, a kterému klubu fandíš? 

Podporoval jsem R.W.D.M., ale tento klub již neexistuje. Nyní je z něho FC Brusel, který hraje druhou ligu. Nemohu si vytvořit vztah k jinému klubu. Stále sleduji výsledky a fotbal v televizi, ale už to nijak moc neprožívám. 

Čteš knihy a sleduješ nějaké filmy? Co si myslíš Sur Les Paves a Chasseurs De Skins?

 Nemám moc času na knihy a filmy kvůli práci. Sice sbírám knížky o skinheads, ale žádnou vyloženě oblíbenou nemám. Ty dva francouzské filmy, které jsi zmínil jsou zajímavé. Mám v Paříži mnoho přátel a vím o všech těch příbězích. 

Slova na závěr? 

Díky za rozhovor. Hodně štestí s tvými stránkami. Zdravím všechny mé přátele a fanoušky Pure Impact. Bez vás by to nešlo.