Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


The London Diehards

English

The London Diehards

Mohli byste se nám krátce představit?

Tel - zpěv, Ciaran - kytara, zpěv, Steve - baskytara, zpěv, Tom - kytara, Quinn - bicí.

Jak a kdy jste se dostali do scény?

Tel, Ciaran a Steve se pohybují v londýnské skinhead scéně od ranných 80. let. Tel následoval Cockney Rejects a Cock Sparrer, když začínali, stejně tak jako další londýnské Oi! kapely. V těchto dnech jsme stále stejně zapálení, posloucháme stejné skupiny a máme stejné přesvědčení jako v minulosti.

Mohl bys nám říci něco o kapelách, kterými jste již prošli?

Tel zpívá v East End Badoes, se kterými začal v 80. letech. Nyní opět začali hrát, a tak jim stále píše songy a nahrává s nimi. Ciaran a Steve hráli ve spoustě punk a Oi! kapel a poprvé se potkali v Retaliator. Ciaran také hraje v TMF. Quinn je v punk kapele Rivalries a Tom hraje se Superyob..

Jak dokážete skloubit hraní v The London Diehards s ostatními kapelami a prací?

Zatím to jde v pohodě. Z různých důvodů nehrajeme moc koncertů. Všichni pracujeme, a tak se snažíme skloubit naše životy a kapely, jak jen to jde. Stále tak zvládáme hrát koncerty i nahrávat.

Nedávno jste vydali dvě split alba. Jak jste s nimi spokojeni? Jaká byla spolupráce s vydavatelstvími?

Na všechny tyto desky jsme velmi hrdí. První s TMF byla naše první společná nahrávka a songy z ní hrajeme stále i na koncertech. Další split s East End Badoes a Johnny Asbo and the Young Guns je také skvělé album. Vyšlo u švédských PST Records, kteří jsou skvělí. Vše, na čem jsme se domluvili, to také vyšlo. Ještě máme split EP s East End Badoes, jenž vyšlo na novém německém labelu Rock´n´roll Blitzkrieg. Dělali na tom opravdu tvrdě a udělali super práci.

Jste v kontaktu s vašimi bývalými členy? Co říkáte na to, že Steve hraje s Avalon?

Jsme stále v kontaktu s některými členy. Steveho rozhodnutí hrát s Avalon je jen a jen jeho věc, takže to nemusím komentovat. Jestli to tak chtěl, tak to tak udělal. Bylo by ale špatné to odsoudit nebo podpořit, když to s námi nemá co dočinění.

Mohl bys nám říci něco o životě v 80. letech? Narážím tím na píseň Goulston street, kde byl The Last Resort Shop.

Život v Londýně byl skvělý a na hovno zároveň. Na hovno, protože bylo málo práce a neměli jsme žádné peníze. A skvělý, jelikož byla výborná skinheadská scéna. Píseň London Town je právě o těchto časech a našem vyrůstání. The Last Resort Shop v Goulston street byl opravdovým skinheadským místem. Chodili sem skins z celého Londýna i ciziny jen kvůli postávání každou neděli i přes týden. Bylo skvělé být skinheadem, ale bohužel ty časy jsou pryč a nikdy se nevrátí. Teď se každý snaží udělat si svou vlastní scénu v zemi, kde žije, místo toho, aby se snažil tuto minulost vrátit zpět.

The London Diehards

Co si myslíš o nynější scéně v Británii? Jste v kontaktu s The Last Resort, The Business, Sham 69 nebo Cockney Rejects, kteří nyní hrají po velkých festivalech? Co si o tom myslíte a je píseň Sell Out o nich?

Scéna v Británii je zvláštní, v mnoha ohledech podobná té evropské, když pomyslím na rozdělení kvůli politice. Vždycky jsme se snažili být mimo ni, ale v dnešní době se nás stále někdo snaží táhnout k různým politickým extrémům. Internetoví bojovníci si myslí, že když hraješ s nějakou kapelou, tak si nacista/komunista/v šedé zóně atd. Opravdu se neobtěžujeme s politikou ve scéně a tohle spíše připomíná školní hřiště. Jestli ale neumíš myslet sám za sebe a opravdu potřebuješ nějakou politickou ideologii, která ti pomůže, tak to zkus a vzdělávej se.

Ke kapelám, které jsi napsal. S některými jsme v kontaktu. The Last Resort jsou super kluci, se kterými jsme dvakrát hráli. Jejich poslední dvě alba jsou Oi! klasiky a jsou jedny z nejlepších, které kdy vyšly - skvělé jak hudebně, tak textově. The Business jsou jistě opravdový Oi! hrdinové. V 80. letech, kdy to někteří skinheadi vzdali, tu stále byli, za což jim patří respekt. Také nahráli jedny z nejlepších věcí v Oi! hudbě. Sham 69 byli jednou z nejvíce ovlivňujících punk/Oi! kapel, ale pak se z Purseyho stal čurák a zbytek je historie. Hudebně byli na začátku dobří. Škoda jen, že byli zkažení tím malým bohatým chlapečkem ze Surrey.

Co se týče festivalů, tak je to jejich věc. My bychom tam nikdy nehráli, jelikož to k nám nesedí. Na začátku jsme si řekli, že nikdy na žádném velkém festivalu hrát nebudeme a radši budeme na menších koncertech, jenž organizují promotéři, kterým jde o scénu a ne o peníze. Píseň Sell Out je o kapelách, které se snaží hrát pro scénu, jejíž součástí se my nikdy nestaneme.

Jaké kapely posloucháte? Dáváte přednost novým nebo starším?

Všichni posloucháme jinou hudbu. Tel má stále rád starý punk jako Ramones a taky bostonské kapely Dropkick Murphys, Murderer´s Row atd.. Steve poslouchá Killing Joke a Rammstein. Quinn zase americký punk. Ciaran spíše Oi!, punk, hardcore nebo metal. Tom má rád One Direction a Boyzone, ha ha!

Mohl bys nám říci něco vaši vztazích s mods? Některé kapely jako Pressure 28 nebo Superyob hrají covery od Mod skupin. Naproti tomu třeba Condemned 84 hrají proti nim. Jak jste na tom vy?

Když budu mluvit za sebe, tak jsem nikdy nespojoval mods a skinheads. V 80. letech se v Londýně bili mods a skins prakticky nonstop. Jejich hudba a oblékání, to vše bylo pro skinheads v Londýně naprosto cizí, ale jsem si jistý, že by se našel i někdo, kdo by tvrdil opak. Superyob i Pressure 28 jsou obě super kapely a když chtějí hrát mod covery, tak ať je hrají. Třeba Pressure 28 a jejich Time For Action od Secret Affair zní skvěle.

Nedávno zamřel Chubby Chris z Combat 84. Znali jste ho? Co si myslíte o Combat 84?

Osobně nikdo z kapely Chubbyho neznal, ale během 80. let byli Combat 84 jednou z nejlepších skupin. Měli skvělé texty i hudbu.

Jak vzpomínáte na váš koncert u nás ve Vyškově? Měli jste tam jiného baskytaristu. Kdo to byl?

Koncert ve Vyškově jsme si opravdu užili. Dobré české pivo za 90 pencí, tak kdo by si stěžoval? Ha ha... Na basu tam s námi hrál Paul. Je to můj kamarád, co popíjí u mě v baru, který hraje na baskytaru už dlouho. Steve na koncert nemohl kvůli práci, a tak jsme potřebovali náhradu. Museli bychom koncert odvolat, kdyby nebylo Paula, za což mu patří dík.

Na který z vašich koncertů rádi vzpomínáte?

Toho je moc. Na Kuggnasu, ve Vyškově, v Brémách, tam byly skvělé koncerty. V Moloku v Bruggách to bylo také vždy skvělé. Dobří lidé, dobré pivo a dobré kapely, takhle by měla vypadat opravdová skinheadská hospoda.

Na jednom koncertě v Bedfordu s vámi nezpíval Tel. Proč? Budete ještě hrát koncerty, kde místo něho bude zpívat Ciaran?

Je to tak, bylo to v červnu 2013. Tel byl v nemocnici, kvůli problémům s kolenem, a tak za něj Ciaran zaskočil. Měli jsme pár zkoušek, kde zpíval jen Ciaran, kdyby náhodou došlo k situaci a Tel by nemohl. Ciaran sám zpívá v Johnny Asbo and the Young Guns.

Kdybych přijel do Londýna, kde vás mohu v pátek večer najít?

To záleží.... Obvykle v Camden Town, nejlepší hospoda je tu The Devonshier Arms. The Elephants Head taky byla dobrá, ale je tu velmi drahé pivo a spousta hipsters a pozérů, kteří to teď vedou.

Co říkáte na nynější Carnaby street?

V 80. letech to bylo místo, kam se chodilo, když nebyl fotbal. Nyní je to spíše vtip. Obyčejná módní ulice, která nemá se skinheads moc společného. Radši se jí při návštěvě Londýna vyhněte, už to není to skvělé místo jako kdysi.

Na jaké koncerty, na kterých jste nehráli, rádi vzpomínáte?

Je těžké vybrat nějaký, ale koncert The Last Resort v Londýně byl skvělý. Nebo třeba 4 Skins před dvěma lety v Bedfordu a UK Subs v londýnském Bridge House, kde bylo plno a UK Subs byli v top formě.

Členové vaší kapely mají v oblibě jiné fotbalové týmy. Jak vám to funguje? Byli jste součástí nějaké firmy?

Steve, Tom a Ciaran podporují West Ham a i Quinn k němu má blízko. Tel fandí Millwallu, ale nemáme mezi sebou žádné problémy. Oběma týmům to nyní moc nejde, takže nemáme důvod se provokovat. Jestli jsme byli někdy součástí nějaké firmy? V 80. letech jsme na fotbal chodili a je tomu tak i dnes.

Jaké jsou vaše oblíbené knihy o naší subkultuře?

Moc nečteme knihy o punks a skinheads - většina z nich byla napsána o tom, co jsme sami žili. Předpokládám, že Spirit Of 69 od George Marshalla a Skinheads od Nicka Nighta by měly být dobré, jelikož to říká spousta lidí.

Slova na závěr?

Díky za rozhovor a zájem o naší kapelu.

Keep the faith - Live Bad and Die Hard !!