Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Gerbenok

English

odpovídá Stöbi
 
Gerbenok
 
Mohl bys prosím představit vaši kapelu?
 
Ahoj všichni, kteří čtete tento rozhovor. Naše skupina se jmenuje Gerbenok. Hrajeme pravdivé, kritické Oi!. Naši nynější sestavu tvoří baskytarista Bodny, kytarista Roger, zpěvák Mullei a já, bubeník Stöbi. Dnes je to naše třetí sestava. Abych chránil naše data, neřeknu vám naše věky…vtip! Všem nám je přes dvacet let. Dva členové naší kapely pracují s kovem, Mullei je elektrikář a já jsem technický inženýr.
 
Mohli byste nám říct něco o vaší historii?
 
Ano můžu! Gerbenok vznikl v roce 2003. Nikdy jsme nebyli čistě skinheadská kapela. Náš zpěvák je psychoblly, já jsem, stejně jako náš bývalý kytarista Lars, punkrocker. Bodny je skinhead a Roger se nehlásí k žádné subkultuře, ale hraní stylu, jaký děláme je pro něho velmi důležité. Nyní je hrdý otec dvou dětí, a tak se o ně stará a příležitostně hraje s námi na kytaru.
 
Za velmi krátkou dobu jsme udělali mnoho písní, a tak jsme v roce 2004 vydali sedmi písňové demo CD “Tribute to Proberaum” . Prodalo se ho 300 kopií, díky kterýmž jsme získali peníze na aparáty. Pak se o nás začal zajímat Pascal z KB-records a my nahráli naše první dlouhohrající CD “Wer zuletz lacht…” (“Kdo se směje naposled…”. To bylo v roce 2005. V další letech jsme odehráli mnoho koncertů a začalo o nás vznikat mnoho fám. My jsme se ale nenechali odradit a brali jsme je spíše jako motivaci. V roce 2007 jsme vydali další CD a to split se skinhead kapelou Unantastbar. Během natáčení jsme přibrali druhého kytaristu Fussela, který ale dlouho v kapele nevydržel. Nyní hrajeme opět ve čtyřech a na konci roku 2009 bychom chtěli vydat další dlouhé album.
 
Gerbenok
 
Má někdo z vaší kapely zkušenosti s hraním v jiné skupině?
 
Určitě. Každý z nás. Náš zpěvák zkoušel hrát ve dvou punk kapelách. Jedna z nich se jmenovala "Mooos", na tu druhou si nevzpomínám. Roger, náš hlavní kytarista, hrál v kapele jménem "Mortal Conflict". Tahle skupina byla celkem dobrá, ale nikdy nevydali žádné CD. Baskytarista Bodny byl zakládajícím členem "Schusterjungs". Myslím, že je znáš? Nyní jsou ale velmi arogantní a mají problémy s pitím. Toto není naše scéna. Na druhou stranu ale hrají velmi dobrou hudbu. Já jsem bubnoval s KrawallBrüder v letech 2008/09. Dokonce jsem s nimi hrál i u vás na Subculture Festu. Mimo Gerbenok ještě hraju v "Martens Army" - www.myspace.com/martensarmy .
 
Jaké kapely vás ovlivnili?
 
Dobře, tuto otázku už jsem četl mnohokrát před tím, ale pořád je pro mě hodně těžké jí zodpovědět. Myslím, že nemohu říct všechny kapely, které posloucháme. Nejvetší inspirací je náš osobní život. Všechno, co se děje okolo tebe nebo mě nám dodává inspiraci ke psaní textů. Naše muzika jde od srdce. Velmi nás ovlivňuje život ulice, skins, punks a pocit žít si svou vlastní cestou. Myslím, že toto je pro všechny Oi! nebo Punk kapely stejné. Nyní můžeš vidět, jak je těžké napsat skupiny, co nás nejvíce ovlivnili.
 
Kolik koncertů a s kým jste již odehráli?
 
O můj bože. Bylo to více než 50 koncertů, ale méně než 100. V každém případě máme své rodiny, zaměstnání a potřebujeme dál zkoušet nové věci. Každý druhý klub je pobouřen, když slyší naše jméno. Mnoho z nich říká "sorry, ne! Tady nemůžete hrát!" ... takový zbabělci. Tady v Německu je to normální, když říkáte, co si myslíte. Ale v minulosti jsme odehráli koncerty s kapelami jako Krawallbrüder, Perkele, Haggis, Battle Scarred, Crusaders, Trabireiter, Unantastbar, Towerblocks, Punkroiber, Get out a mnoho dalšími.
 
Gerbenok
 
Jaký byl váš nejlepší a nejhorší koncert?
 
Cool, jaká jednoduchá otázka. Náš nejhorší koncert byl ve vesničce zvané Hohenweiden. Byla to party k otevření nového undergroundového obchodu. Všichni jsme byli opilí, takže jsme nemohli ani odehrát naše písničky. Po koncertě jsem usnul za bicími. Naštěstí si nemohl nikdo stěžovat, protože vstup byl zadarmo.
 
Náš nejlepší koncert byl ve Švýcarském Curychu, kde jsme hráli s Perkele. Lidé nás neznali, ale po prvních zvucích kytar vznikla pekelná bouře. Pak vznikl menší konflikt, protože lidé chtěli abychom hráli znovu náš song "Die neuen Hippies"... Byl to skvělý večer.
 
Můžete nám říct něco o scéně ve vašem okolí?
 
Dobře, já bydlím v Lipsku od května, tak ti něco říct mohu. Je zde mnoho Punks a Skins s dobrými názory. Ale jako všude je zde i hodně blbců.
 
Ve Weißenfels, místě kde vznikl Gerbenok, je scéna velmi velká, na to jak je to malé město. Pár mladých bylo nakopáno staršími, ačkoli by ti starší měli být rádi, že jsou tu nějací kluci a holky, co se zajímají o tento život. Taky je tu pár dalších starších, kteří jsou ale pravicoví a nepatří k nám do scény. Dříve tu byli bitky každý den, protože pít s nimi v klidu pivo, to není náš styl!
 
Občas k nám nějací mladí kluci přijdou a je s nimi sranda. Ti starší si žijí svůj život a berou drogy, kdy se jim zachce. Looseři! Můžeš vidět, že naše scéna je velká, ale nedrží pospolu. To se musí změnit.
 
Gerbenok
 
Můžete nám říct něco o a) Tower Blocks b) KrawallBruder c) Endstufe d) Skinhouse Menfis ?
 
a) Tower Blocks : Jedna z nejlepší Oi!punk kapel v Německu, která sere na politickou korektnost.
 
b) KrawallBruder : Naši přátelé a velmi úspěšná kapela, která nikdy nezapomněla, odkud pochází.
 
c) Endstufe : Jedna z prvních skinhead kapel v Německu, která je naneštěstí dost pochybná, kvůli jejím textům proti punks a cizincům
 
d) Skinhouse Menfis : Hráli jsme zde, před časem. Ale myslím si, že je chybou, že se zde scházejí stupidní lidé s nezdravým politickým názorem.
 
Víte něco o české scéně?
 
Ne, moc ne. Jednou jsem byl na Subculture Festivalu, kde bylo mnoho lidí i z Německa. Slyšeli jsme dost dobrých skupin z tvojí země... Nebuď prosím naštvaný, když smíchám české a slovenské kapely... Máme rádi Začiatok Konca, Incident (velmi dobré LP "Streetsymphony"), Horrorshow, Dr. Pako (nevím o čem zpívají, ale z jejich hudby mám husí kůži) a Disdainful (viděl jsem je ve Skihouse Menfis. Měli velmi hezkou basačku)
 
pozn. Začiatok Konca, Incident, Dr. Pako jsou ze Slovenska a Horrorshow je z Polska.
 
Gerbenok
 
Máte nějaký nynější nebo dlouhodobý TOP 10?
 
Nevím, nikdy nekoukám na VIVU nebo MTv.
 
Toto je další velmi složitá otázka. Nemohu říct, jaká má oblíbená kapela je v mém osobním TOP 10. Jsou písně, které poslouchám pořád dokola, protože jsou velmi dobré nebo k nim mám osobní vzpomínky. Když se dostanu k nové hudbě, tak se ji snažím poslouchat, co nejvíce, abych zjistil, jestli je to dobrá hudba.
 
Ale myslím, že bych přeci jen mohl pár kapel vybrat : Perkele, Cock Sparrer, Rabauken, 4 Promille nebo Klamydia, nemohu ale říct, která z nich je nejlepší nebo nejhorší.
 
Máte nějaké jiné koníčky mimo hraní v kapele?
 
Děláni muziky je mé jediné hobby. Jelikož píšu všechny písně pro Gerbenok i Martens Army, nemám mnoho zbývajícího času pro další hobby. Pár let jsem dělal fanzine Streetwar, ale kvůli nedostatku času jsem s tím skončil. Nevím jestli Roger nebo Mullei mají nějaké jiné koníčky. Ale vím, že Bodny modeluje různé modely nádraží a krajin. Tohle hobby je velmi zajímavé, škoda jen, že taky nemá moc volného času. Už nejsme nejmladší, takže máme důležitější věci na práci. Možná až zestárneme a nebudeme pracovat, tak ti napíšu naše nové koníčky, ok?
 
Gerbenok
 
Plány do budoucna?
 
Jistě! Pracujeme na nové desce. Doufáme, že do konce roku vyjde. Já osobně doufám, že najdu nějaké lidi ze scény, kteří by podpořili Marten Army a vydali nám desku.
 
21. listopadu budeme hrát v Čechách s Lumpex 75, The Riot a Operací Artaban. Doufám, že se uvidíme a povíš nám něco o vaší zemi. A doufám, že společně ochutnáme vaše pivo a opijem se !!! ha ha ha
 
Slova na závěr?
 
Dobře, díky, že ses zajímal o naší kapelu. Přejeme ti mnoho štěstí s tvým fanzinem.... Cheers a nikdy se nevzdávej !