Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Citizen Keyne

English

Citizen Keyne

Mohli byste se nám představit?

Oi! Oi!, my jsme Citizen Keyne, pětičlenná punk/oi! kapela ze slunečné Anglie. Všichni žijeme v okolí Buckinghamshire. Sestava tvoří:

Chelsea John - zpěv (tvůrce písní) - čtyřicátník pracující v automobilovém průmyslu.

Floyd - kytara (také píše songy) - čtyřicátník, který profesionálně hraje na Playstation 3.

Daz - zadní vokály - taky čtyřicátník zaměstnaný v dobře známé benzinové společnosti.

Tom - bicí - 21 let, vydělává si jako hlídač a securiťák.

Ryan - baskytara - 21 let, pracuje ve zdravotnictví.

Můžete nám říct něco o vaší historii?

Citizen Keyne vznikli před sedmi lety a založili jsme je já (Chelsea John) a Daz. Jednou jsme jeli na festival a tam jsme se rozhodli, že bychom měli hrát hudbu, kterou chceme poslouchat. Podali jsme inzerát, že hledáme bubeníka a baskytaristu. A tak vznikla první sestava Citizen Keyne. Časem se lidé v kapele měnili a z původní sestavy jsme zbyli jen já a Daz. Floyd je náš druhý kytarista, je určitě nejlepší a taky píše všechnu hudbu. Ryan je náš třetí baskytarista a Tom čtvrtý bubeník. Doufáme, že takhle zůstaneme tak dlouho, jak jen to bude možné. Stali jsme se totiž velmi dobrými přáteli, což je velmi důležité pro chod skupiny.

Máte zkušenosti s hraním v jiné kapele?

Za ty roky jsme všichni někde hráli, ale jediný, kdo byl někde, co stojí za zmínku, je Floyd. Bubnoval ve spustě kapel a na kytaru hrál v Tendons, což je punková skupina, kterou byste si měli poslechnout. Taky byl kytaristou Condemned 84 a hrál s nimi na jejich poslední tour po U.S.A.. Je i na jejich posledním albu. Jsem ale rád, že nyní se na 100% věnuje nám.

Můžete nám představit vaší diskografii?

OK, máme vydány tři alba:

Ungreat Britain, Stand Proud, Unity a limitovanou single edici, která obsahuje songy Punk Not Fashion a Police State.

Taky jsme se objevili na několika kompilacích. Jsme i na nějakých, o kterých asi ani nevíme, takže kdybyste nás někde našli, dejte vědět.

Kompilace:

Is This England, Punk & Pissed, Rule Britannia, Oi ! We still say fuck you. A další, ale ty si už nepamatuji.

O čem jsou vaše texty?

Píšeme opravdu o čemkoli. Většinou je to o nás a našich životních zkušenostech a o tom, co se kolem nás děje. Hodně písní je seriozních, ale máme i veselé songy, které jsou o věcech, které nás štvou jako třeba u Car Boot nebo Chavs! Opravdu nemám nic připraveno. Vždycky mne text napadne, když vidím něco na ulici nebo v novinách. Pokud mám správnou náladu, tak z toho vzniká nová píseň.

Citizen Keyne

Můžete nám doporučit nějaké nové anglické skupiny? Co si myslíte o Booze & Glory, Skinfull, London Diehards a dalších relativně nových kapelách?

Scéna v Anglii se stává stále silnější. Všechny kapely drží pospolu a snaží se zbavit pravicových keců, které do scény směřovaly. Nemáme co dočinění s politikou. Jen hrajeme hudbu a popíjíme pivo. Hráli jsme se všemi kapelami, které jsi zmínil a musím říct, že všichni jsou našimi dobrými přáteli. Dalšími skupinami, které byste si měli poslechnout jsou Pressure 28, Insane Society, Rotten Apples, Adverse Society, The Black Marias a Bakers Dozen. Všechno jsou to skvělé kapely a výborní lidé.

Víte něco o české scéně?

Moc toho není. Slyšel jsem pár věcí jako třeba FPB... Ale zřejmě je to u vás dobré, když děláš tvůj web. Rád si poslechnu české kapely, takže nám můžete nějaké doporučit. Náš email je citizenkeynepunx@hotmail.co.uk.

Jaké kapely obvykle posloucháte? Jaké jsou tvé TOP alba?

Je jasné, že posloucháme spoustu hudby. Nyní mám doma a v autě Pressure 28, Black Marias, Old Firm Casuals a Born To Dustruct.

Mezi mé TOP 5 alba patří:

Pressure 28 - Unified

Sex Pistols - Never Mind the Bollocks

 The Rezillos - Can't Stand the Rezillos

Cock Sparrer - Coming Home

Citizen Keyne - Unity

Jaké album jste si naposledy pořídili?

Poslední věc, co jsem si sehnal, bylo CD London Diehards.

Co si myslíte o mods nebo ska? Posloucháte tuto hudbu?

Myslím, že mod/ska hudba je určitě součástí punku a Oi!. Asi se nestane, že bych si pustil nějaké CD od začátku do konce, ale je pravda, že se na tuhle muziku dá dobře tančit. Jestli si nikdy neviděl, jak při Oi! koncertu vypadá dav, když hraje Monkey Man, tak je to, jako bys nežil. Musím říct, že styl mods je velmi pěkný a čistý, což je podobné i u skins.

Co si myslíte o fotbalovém fanatismu? Jaký klub podporujete? Byli jste a nebo stále jste součástí nějaké firmy?

Já jsem jediný opravdový fanoušek v kapele a můj klub je pro mne stejně důležitý jako dýchání. Podporuji Chelsea, což je zřejmé již podle mé přezdívky. Jako mladý jsem dost zlobil a chodil s firmou Chelsea. Všude tam, kde jsme byli, tak zavládl chaos. Pak jsem ale vyrostl. Stále se rád chodím dívat na Stamford Bridge, kde potkávám staré tváře. V den zápasu dáme pár piv a občas se i něco stane. Můžete se zeptat třeba Cardiffu, co bylo před pár lety!!

Citizen Keyne

Můžete nám říct něco o běžném životě v Anglii?

Není to vlastně moc život, ale spíše přežití. Časy jsou těžké jako všude, kriminalita stoupá, protože na nás vláda kašle. Možná jste viděli nepokoje v Londýně a dalších anglických městech. To bylo takové vyústění toho, co si lidé v Anglii myslí. Ale jako obvykle vše končí tak, že radši budeme o všem mluvit, než abychom se to snažili změnit.

Jaké jsou vaše oblíbené filmy a knihy? Co si myslíte o filmech Football factory, Cass, Hooligans nebo This is England a knihách jako Skinheads (John King) a knihách od Casse Pennanta?

Oblíbené filmy: Gang, Chuligán (ne Firma s Tomem Cruisem), Mechanický Pomeranč, Čaroděj ze země Oz.

Knihy: čtu hodně autobiografie o lidech, o kterých nevím, jestli jste slyšeli. Poslední byl Phil Daniels (Jimmy v Quadrophenii).

K druhé časti otázky. Knihy o chuligánech mají své místo. Původní od Casse, Hickeye, Billa Gardenera atd. byly dobré a stály za přečtení. Ale nyní se objevilo stovky knih, které se snaží jen profitovat a abych byl upřímný, tak nestojí za nic. Je sakra neuvěřitelné kolikrát naše firma "dostala" od těchto chuligánů, kteří se v knihách objevují. Asi mám amnézii a nebo se to spíš vůbec nikdy nestalo!

Co děláte mimo hraní?

Rád tetuji a velmi si to užívám.

Plány do budoucna?

Chceme si užívat. Vydat čtvrté album. A taky udělat split album s Close Shave a Old Firm Casuals.

Slova na závěr?

Díky za podporu. Jestli si chcete ještě něco počíst, tak se podívejte na www.citizenkeyne.com. Budeme rádi, když se nám ozve někdo z Čech.