Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Antipati

English

Antipati

Mohli byste se nám představit?

Jsme Antipati, pocházíme ze Stockholmu a hrajeme hudbu na základech Oi! a punku, nazývejte to, jak chcete. Já jsem Robban (kytara a vokály), pracuji s dětmi ve škole v severních částech Stockholmu. Dále je v kapele Reidar, známy jako Radar, který hraje taky na kytaru a zpívá. Ten pracuje s postiženými dětmi. Johan (bicí) dělá jako vrátný a Pelle (baskytara a nějaké vokály) pracuje v kanceláři. V roce 2012 nám bude 32,26,24 a 30 let. Johan je jediný, který se narodil a vyrůstal ve Stockholmu. My ostatní pocházíme z děr jako Rimbo, Kloster a Ljusdal, ale už okolo 12 let žijeme na jihu Stockholmu, tedy mimo Johana, který je ze západu. Já a Radar jsme ženatí, Johan a Pelle mají trvalé vztahy. Já mám k tomu ještě dceru. Jako kapela jsme vznikli v roce 2006 a vydali jsme dvě alba, dva sedmipalce a jeden split s Last Rough Cause. Taky jsme se zúčastnili na pár kompilacích.

Můžeš nám říct něco o vaší historii?

Něco už jsem zmínil výše a není moc, co dodat. Jméno Antipati je jednoduché a chytlavé a také zní stejně v mnoha jazycích. V angličtině je to Antipathy a znamená ti protiklad k sympatii. Prostě odpor a nenávist k něčemu.

Můžeš nám říct něco o Contemptuous, The Contract, Headed For Disaster, Karl XII & The Karolines, The Righteous, Östermalm Boy, Dobermann Cult nebo o nějaké jiné z vašich předešlých kapel, kterou jsem nezmínil?

Contemptuous byli kapelou, se kterou jsme hráli s Radarem před Antipati. Vydali jsme split CD s Royal Stakeout a LP u Narayan Records.

V The Contract, kde hrál Pelle, byli mimo jiné i členové Bombshell Rocks.

Headed For Disaster jsou trash/hardcore kapelou, ve které bubnoval Johan.

Karl XII & The Karolines byli krátce hrající kapelou, kde hrál Johan na basu.

The Righteous byli mou první skupinou a nedávno vyšlo, po jedenácti letech od rozpadu, druhé album u Pure Impact. První jsme vydali u TKO v roce 2000.

Östermalm Boys byl studiový projekt, ve kterém jsem působil spolu se členy místní hardcore scény a legendárním Martem Hällgrenem z De Lyckliga Kompisarna, Ubba, Sighstens Grannar, Brackor a Total Egon fame.

Dobermann Cult je hardcore skupina, se kterou sdílíme zkušebnu a hraje v ní Pelle a jeho bratr (The Dontcares, Crucifyre). Mají vydané dvě alba a jsou stále aktivní.

Radar ještě vydal CD u Svindel Records s jeho kapelou The Radars. Hrají nějaký druh ska, mod, beat, power pop punku a jsou zde členové Dobermann Cult a blackmetalových Mörk Gryning.

Víc kapel jsme neměli, ale Radar ještě stále skládá pod svým jménem Reidar Assine a taky hraje na basu koncerty s The Clichés. Samozřejmě ještě 3/4 z nás hrají s Agent Bulldog, ale o tom se dozvíte dál...

Řekni nám něco o vašich albech.

 Album "On Repeat" bylo vydáno v roce 2007 u Skins on Attack! a Bords de Seine. Mohlo být lépe zmixováno a mít lepší produkci, ale stále ho máme rádi a hrajeme z něho celkem dost věcí. "Frågor Som Rör Det Allmänna" je z roku 2009 a bylo velmi dobře přijato. Vyšlo u Randale Records a Bords de Seine a taky u našeho kamaráda Pikea u Kjell Hell Records.

O čem jsou vaše texty?

O obvyklých tématech.. politice, nenávisti, pití, naší subkultuře, lásce. Naše poslední deska byla o čtyřech ročních období.

Ve vaší hudbě je mnoho střídání vokálů a to není běžné. Čím to je?

Dobrá, je to tím, že oba, já i Radar, jsme v našich předešlých kapelách zpívali a psali písně. Je tedy pro nás přirozené, že v tom chceme pokračovat. Dalším důvodem je, že hudba je tak dynamičtější. Mnoho songů je psaných ve třech verších, takže se o to rozdělujeme (já, Radar a Pelle). Na naší nahrávce zpíval i Johan v písni Sommarpsalm a dopadlo to velmi dobře. Předtím se podílel i na vokálech v "Tupplur i en Besskur".

Kolik koncertů a s kým jste hráli? Jaké byly koncerty s The Warriors nebo Evil Conduct?

Přesně nevím kolik, možná padesát nebo tak nějak. Hráli jsme s The Lowlifes, The Warriors, Suicide Syndicate, Haircut, Offroads, Bad Shermans, The Clockwork Crew, Major Accident, Last Rough Cause, Angelic Upstarts, Oldfashioned Ideas, The Clichés, Argy Bargy, Evil Conduct, Sniffing Glue, Gatans Lag, CDCP, Ultimo Asalto, Royal Stakeout, The Disputes, Klasse Kriminale, Bombardiers, Unit Lost, Automatica Aggregazione, The Analogs, Sinners Since Birth a samozřejmě s Agent Bulldog.

Koncert s The Warriors byl skvělý. Byla to výborná noc ve Stockholmu, tak jak je tady tomu obvykle. Spolu s Evil Conduct jsme hráli dvakrát. Bylo to dobré. Fajn lidé a chytlavá hudba. Obvykle si užíváme každý koncert, kde hrajeme. Hodně pijeme a bavíme se s přáteli.

Víme, že ty, Johan a Radar hrajete i v Agent Bulldog. Jak jste se k tomu dostali?

Já osobně znám zpěváka Thomase od té doby, co jsem se začal pohybovat ve stockholmské skinheadské scéně, tedy asi od roku 98. Stali jsme se dobrými přáteli a taky nám zpíval v písni "Nagel I Ditt Öga" od Contemtuous, která se objevila na kompilaci "Brewed in Sweden 3". U toho byl i Radar... Když náš kamarád Pike z Kjell Hell Records slavil čtyřicáté narozeniny, tak se Agent Bulldog opět zformovali (oficiálně se niky nerozpadli). V sestavě byl Thomas, Jens (baskytara na albu "Livsstil") a tři z nás. Znovu jsme takto hráli, když Pike přivedl do Švédska Cock Sparrer. V té době jsme už skládali i nové songy, které se objeví na split sedmipalci s The Templars. Naše koncerty jsou velmi dobré, hlavně ty ve Švédsku. Taky jsme hráli v Belgii a dvakrát v Německu. Naplánovány máme vystoupení ve Francii, Anglii, Španělsku a Norsku. Obvykle hrajeme jako dvě kapely za cenu jedné.

Antipati

Můžeš nám říct něco o a)Oldfasfioned Ideas b)The Cliches c)Unit Lost d)The Jinx ?

Oldfasfioned Ideas - Dobří kamarádi, skvělá kapela. Vždycky je s nimi sranda.

The Cliches - Skvělí chlapci a muzikanti. Radar s nimi hraje na baskytaru. Jejich bubeník Tommy hraje hardcore spolu s Pellem. Vždycky se s nimi dobře pije a je sranda.

Unit Lost - Nedoceněná kapela (alespoň tady ve Švédsku), která nyní vydala dlouho očekávané album ve švédštině, které má klasický švédský raw punkový zvuk. Jugge je taky členem PST crew, která dělá mnoho pro naší scénu.

The Jinx - Spíš přátelé našich přátel... Jednou jsem je viděl na živo a mám většinu jejich nahrávek, alespoň myslím. Dobrá kapela a bláznivý chlapi.

Můžeš nám doporučit nějaké nové kapely od vás?

Není toho moc, ale doporučím ti The Lowlifes, kteří právě vydali debutní album "TV Adiction" u Club Underground Records. Jsou to naši kámoši a hrají takový UK82 punk. Hraje u nich i můj bratr. Taky zmíním Vindicate This! z Malmö (mimo jiné je tu bubeník z Oldfashioned Ideas), kteří právě vydali sedmipalec a pár let předtím CD. Hrají emOi! (ha ha) ve stylu The Templars. Ještě dejte pozor na The Vitiators se členy CDCP, Royal Stakeout a Suicide Syndicate.

Viděl jsem na internetu video, kde hrajete s Nicem z Haircut. Jaké to bylo? Máte rádi francouzskou scénu?

Když jsem dělal koncert The Veros a Haircut v roce 2006 nebo 2007, tak u nás Nico zůstal a od té doby jsme blízcí přátelé. Byli jsme za ním v Paříži a on byl zase párkrát ve Švédsku. To hraní bylo jen při jedné noci, kdy se hodně pilo a jeho přítelkyně nás nahrávala, když jsme hráli cover od Camera Silens "Pour La Gloire". Nico s námi taky zpíval píseň od Haircut "Pontoise/Paris", když jsme hráli ve Stockholmu s Bombardiers. Všichni členové Haircut jsou skvělí a je škoda, že skončili.

Francouzskou scénu miluji, hlavně tu z 80. let. Z novějších kapel mám rád Maraboots, Bombardiers, West Side Boys, Warrior Kids a Carcereduro.

Booze & Glory mají jednu píseň o Víkendu v Karlskroně. Co říkáte na tyto pravidelné koncerty?

Je skvělé, že udělali song o té noci. Jsou to naši přátelé. Spolu s Agent Bulldog jsme na tam taky hráli. Tento rok tam budeme vystupovat s Antipati. Doufám, že přijde dost lidí, aby pořadatelé neztratili moc peněz, jako v minulých letech.

Chodíte na koncerty, na kterých nehrajete? Jaké byly ty nejlepší?

Snažím se, jak jen to jde, ale teď mám malou holčičku, což je celkem finančně náročné. Mezi nejlepší koncerty, které jsem navštívil patří Rebellion festival v Blackpoolu, kde jsem poprvé viděl Cock Sparrer nebo Newtown Neurotics. Taky The Bruisers v roce 98 ve Stockholmu byli skvělí. Je toho opravdu hodně, takže to víc popisovat nebudu.

Víte něco o české scéně?

Znám kapely jako The Protest, Pilsner Oiquell, Orlík, Disdainful atd.. Taky znám pražské Bulldog Bootboys Crew a Vláďu a jeho obchod. Nikdy jsem tam nebyl, ale rádi bychom u vás zahráli.

Jaké kapely nejčastěji posloucháte? Jaké jsou tvé oblíbené desky?

Teď poslouchám hodně Concrete Gods, Those Unknown, London Diehards, Condemned 84, Black Marias, Anti-Nowhere League and Bombardiers.

Mezi mé nejoblíbenější desky patří Ebba Grön - "We're Only In It For the Drugs", Asta Kask - "Aldrig en LP", Cock Sparrer - "Shock Troops", Anti-Nowhere League - "We Are... The League", Blitz - "Voice of a Generation", Camera Silens - "Realité" and Oxymoron - "The Pack is Back".

Samozřejmě bych mohl ještě napsat mnoho klasik ze Švédska nebo Francie, ale vzalo by to hodě času a stejně bych na něco zapomněl a pak bych toho litoval.

Antipati

Sbíráš CD nebo vinyly? Kterých si nejvíce vážíš?

Sbírám oboje. Vlastním hodně věcí od Chaos Productions, které mám hodně rád a taky hodně klasických Oi!/UK 82 věcí... Nemůžu říct, které pro mne mají největší hodnotu, možná nahrávky od Camera Silens. Mojí poslední věcí do sbírky je kompilace "France Profonde", kterou se mi dost líbí.

Co si myslíš o mods nebo ska? Posloucháš tuhle hudbu?

Nějaké ska poslouchám a preferuji skinhead reggae nebo 2tone jako Arthur Kay & The Originals, The Deltones, The Loafers and The Hotknives. O mods toho moc nevím, to by byla spíš otázka pro Radara, který se o mods a ska velmi zajímá.

Řekni nám něco o životě ve Švédsku?

Je to tady ok, stejně složité jako jinde. Všichni máme práci a snažíme se žít co nejlépe. Myslím, že tu máme podobné problémy, jako jsou všude jinde v Evropě... Je tady kapitalismus, i když není jisté, jak dlouho... Největším problémem je pro mne počasí, zvlášť teď v únoru....

Jaké máte další záliby?

Hraji, skládám a sbírám hudbu. To zabírá nejvíce času. Pak jsem otec od rodiny, což taky něco vezme. Taky sleduji TV-show, piji s kamarády, hraji na xboxu a čtu.

Když budu mluvit za ostatní, tak Radar se zajímá o tetování (asi jako všichni) a rád popíjí. Johan se zajímá o historii (války a staří králové), jídlo a taky rád hraje klasické RPG hry (mám to taky rád, ale není moc času). Taky se v poslední době hodně zajímá o tetování a jeho přítelkyně dokonce tetuje. Pelleho dívka taky tetuje, tak se o to též zajímá. Mimo to se věnuje o elektronice, pití, koncertům a xboxovým hrám.

Plány do budoucna?

Máme domluveno pár koncertů ve Stockholmu, Rennes (Francie), Barceloně (Španělsko) a v Karlskroně na Oi! the Weekend.

Naše poslední vinyly by měly vyjít taky na CD "Extra Allt" u Kjell Hell Records. Taky bychom měli být na kompilaci "Turis i Tillvaron vol 3".

Pořád pracujeme na nových věcech...

Radar bude vydávat svoje debutové album jak split s Jonasjävelem s Gatans Lag, takže mějte oči otevřené.

Slova na závěr?

Díky za rozhovor. Zdravím všechny české skinheady a punks.