Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Šank?!

English
 
Šank?!
 
Mohli byste se nám představit?
 
Oi!, my jsme Šank?!, street rock kapela z chorvatského Záhřebu. Hrajeme od roku 2010, ale již předtím jsme byli součástí různých punkových skupin. Našimi členy jsou Alen Rakić (28) - zpěv, Dinko Deumić (28) - baskytara, Bojan Mišćin (31) - bicí a Ivan Mrkoci - Mrva (28) - kytara. Rádi říkáme, že hrajeme street rock, jelikož je to mix rock´n´rollu a street punku. Náš název Šank?! je chorvatsky něco jako bar, tedy místo, kde se můžeš opřít a začít popíjet.
 
Jaké kapely vás nejvíce ovlivnili?
 
Každý z nás poslouchá něco jiného, ale přeci jen jsou kapely, které nás pojí jako Cock Sparrer (skvělí chlapi, kteří na nás měli největší vliv), Exploited, Motorhead, The 4 Skins a mnoho ska (hlavně basák to poslouchá).... Je opravdu velmi mnoho kapel, co nás ovlivnil a málo místa na vyjmenování všech.
 
O čem jsou vaše texty? Přemýšleli jste o zpívání v angličtině?
 
Většina textů je o našich každodenních problémech, pití, špatné politické situaci tady, ženách, smrti, práci atd.. Všechny jsou založeny na skutečných událostech. Neříkáme lidem, co a jak mají dělat, protože si myslím, že všichni už jsou akorát naštvaní, když jim někdo říká hlouposti. Jediné, co chceme my, je jen rock´n´roll a pocit, že máme všichni stejné starosti, a že v tom nejste sami...
 
Plánujeme nahrát nějaké songy v angličtině na naše další album, které bude v chorvatštině, ale nějaké písně by byly přehrány anglicky a vyšly by jako singly.
 
Představte nám vaši diskografii. Proč jste dali všechny vaše alba volně ke stažení. Myslíte si, že sbírání a nakupování hudby je již mrtvé?
 
Máme jeden singl, tři alba a živé DVD z dvou vyprodaných koncertů v "Tvornica Kulture".
 
Albums :  2010. Grad je naš (Město je naše)
2011. Priče noćnih tramvaja (Příběhy z noční tramvaje)
2012. DVD - Live from Tvornica
2013. Treća runda (Třetí kolo)
 
Všechny (mimo DVD) si můžete volně stáhnout. Linky jsou na naší facebookové stránce www.facebook.com/sankbend. Nemyslíme si, že kupování muziky je mrtvé, ale podle nás je důležité, aby měli lidé možnost si nás poslechnout. Punk je svoboda. Dáváme CD i zadarmo, protože když si nás někdo bude chtít koupit, tak si nás stejně koupí. A když ne, tak ne. To je jednoduché.
 
Co si myslíte o srbských skupinách jako Ritam Nereda nebo Prilično Pražni? Myslím, že vaše země se nemají rády, ale jak je to s kapelami? Jaké máte vztahy se Srby?
 
Něco o srbských kapelách? Uhh,... my všichni máme rádi spoustu srbských skupin a přátelíme se s nimi. Měli skvělou scénu v 80. letech. Ritam Nereda jsou výborní. Několikrát jsem je viděl na živo. Nepanuje tady žádná nenávist mezi kapelami (alespoň ne z naší strany). Ta, o které ty mluvíš, tady někde je, ale my jsme mladá generace, která by měla sjednotit scénu a lidi. Minulost je minulostí. Něco prostě změnit nemůžeš. Některé věci z obou stran nemohou být zapomenuty, ale měli by být odpuštěny. Potřebujeme se dívat do budoucna a ne se pořád držet v minulosti. Šank?! není a nikdy nebude politickou kapelou. Každý z nás má svůj vlastní názor, který nikomu nevnucujeme. Myslíme si totiž, že hudba je tu hlavně kvůli zábavě a ne kvůli špinavé politice.
 
Jaké byly vaše koncerty s Dropkick Murphys, Cock Sparrer a Perkele? Jací jsou?
 
Tyto koncerty byly výborné. Jako by se nám splnily naše dětské sny, tedy hlavně s Cock Sparrer. Musím říct, že všechny tyto kapely byly velmi přátelské, upřímné a skvělé. Nemohlo to dopadnout lépe. Dokázali nám, že některý punk je stále "opravdový" ha ha... Nevím, jestli znáš naší kapelu KUD Idijoti, se kterou jsme také hráli, na což jsme hrdí. Naneštěstí to byla v Záhřebu jejich poslední show, jelikož jejich zpěvák Tusta onemocněl a 12.10.2012 zemřel. R.I.P.
 
Šank?! + Cock Sparrer
 
Řekněte nám něco o vaší scéně, neznám odtud totiž moc kapel.
 
Naše scéna se pořád zlepšuje a poslední roky byly opravdu dobré. Jsou tu skupiny jako Ciroza Jetre, Mašinko, Pankreas, Oi! Front, Bootstock, No More Idols atd.. Jestli se chceš dozvědět více, tak se podíveje na blog croatian punk scene.
 
Myslím, že máte hodně rádi videoklipy. Jak jste se k tomu dostali?
 
S videoklipy to je tak, že jsme vždycky chtěli investovat do kapely. Chceme, aby to za něco stálo. Nebereme "punk" jako něco, co by omlouvalo špatnou produkci. Moderní technologie jsou velmi levné, ale přesto jsme si našli i sponzora ''A-Live Production'' (https://www.facebook.com/aliveprodukcija), který produkoval naše videa, koncerty, dvd, nahrávky atd.. Jsou skvělí. Respekt!
 
Máte nějaké věci na prodej? Kde seženeme vaše trika nebo CD?
 
Naše věci se prodávají všude možně. Ale většinu děláme ve velmi malém množství okolo 100 kusů, takže jsou celkem rychle vyprodané. Teď jsme ale udělali kulichy, které jsou také pryč. Máme ale pár kusů našeho posledního alba. Můžete ho objednat buď přímo od nás nebo z Dirty Old Shopu ze Záhřebu. Myslím, že mají i web.
 
Řekni nám něco o životě v Chorvatsku.
 
Myslím, že je to tu čím dál tím horší. Ekonomika je na historickém minimu, což je ale teď skoro všude. Ukrajina, Řecko, Španělsko, atd.. Bohatí bohatnou a chudí chudnou, což lidi hodně štve. Osobně se ani nedívám na zprávy, protože z toho mám bolesti hlavy. Stačí se podívat na naše texty a uvidíte, jaké to tu je. Tak jako tak ale miluji Záhřeb. Jsem rád, že jsem se tu narodil, vyrůstal, a že tu mám svou rodinu. Celé Chorvatsko je krásné. Musíte přijet a vidět to sami. Možná dáme pár piv.
 
Chodíte na fotbal? Podporujete Dynamo a Bad Blue Boys?
 
Na fotbal nechodíme, ale sledujeme výsledky a televizní přenosy. Podporujeme Dynamo a Bad Blue Boys v jejich boji s vedením. Jejich členy ale nejsme.
 
Co si myslíte o Thompsonovi? Myslím, že je u vás velmi oblíbený.
 
Co si o něm myslíme? Myslím, že je mu věnována až příliš velká pozornost. My sami ho neposloucháme a ani se o něho nezajímáme.
 
Jaké máte koníčky mimo hudbu?
 
Většinou naší práci. Já jsem zvukový technik v televizi a rád trávím čas nahráváním jiných kapel (když zrovna nedělám pro Šank?!). Dinko je barman a pojíjí v baru, kde nepracuje. Alen je logistický asistent v místní firmě a Bojan dělá manažera spoustě metalovým kapelám.
 
Plány do budoucna?
 
Chceme hrát spoustu koncertů, ale další plány si necháme pro sebe jako překvapení.... ale pracujeme na nich.
 
Slova na závěr?
 
Dělej dál svou práci a promiň za překlepy.
 
Pro ty, co to čtou: Udržujte víru a doufám, že se uvidíme.