Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Reconquesta

English

Reconquesta

Mohli byste se nám představit?

Založit Reconquestu byl nápad můj a baskytaristy. Bavili jsme se o spoustě věcí okolo skinheadské scény a Oi! hudby. V Katalánsku vždy všechny kapely zpívaly naším jazykem a byly vlastenecké a levicové, což nás ale nezajímalo. Chtěli jsme zpívat o katalánském patriotismu, ale bez jakéhokoli politického extremismu. Proto jsme založili kapelu.

Pocházíme z odlišných měst okolo Barcelony a je nám od 23 do 40 let a ne všichni máme práci.

Sestava: Guillem R. - zpěv a kytara, Guillem C. - baskytara, Uri - bicí, Lluís - rytmická kytara.

Největší vliv na nás měla skupina Pilseners (katalánská top kapela z 90. let). Také Ultimo Asalto, Retaliator, Combat 84 a spousta dalších Oi! klasik z 90. a 80. let. V některých melodičtějších písních můžete slyšet i Cock Sparrer nebo The Crack. V bicích zase vliv punku, hardcoru a jiné agrasivní hudby.

O čem jsou vaše texty?

Zpíváme o svobodě, boji a lásce ke Katalánsku:

Reconquesta (Reconquista)

El Preludi del Demà (Úvod zítřka)

Hereus de la Conquesta (Dědicové podmanění)

Segueix Latent (Postupujte utajeně)

Morint Dempeus (Umírající stojící)

En Sentir el Seu Reclam (Když slyšíte volání)

 

Máme také osobní texty:

Perdut (Ztráta)

Els Bons Moments (Dobré časy, tento song jsme nahráli i anglicky pod názvem The Good Old Days pro kompilaci The Wonderfull World of Oi!)

Gloria (Sláva)

 

Nebo máme i více skinheadské texty: Oi! Per Catalunya Or a cover od Skinkorps - Skinkorps Mecanique s názvem Skinheads Catalans.

pozn. Nevěděl jsem, jak přesně přeložit názvy textů, takže překlad je spíše orientační.

Jak jste spokojeni s vašimi koncerty? S kým už jste si zahráli?

Zatím jsme hráli jen koncerty, které jsem sám pořádal. Poprvé to bylo s Agent Bulldogg, Antipati a Glory Boys. Potom jsem chtěl udělat koncert se Section 5, ale ten dva týdny před odřekli. V lednu jsme hráli s Badlands a v květnu bych chtěl udělat On File. Mám dobré vzpomínky na koncerty se Švédy a Badlands. Moc milí lidé! Rádi bychom si zahráli i mimo naší zem, ale víme, že když zpíváme v katalánštině, tak je to těžké.

Mohl bys nám říct něco o scéně ve Španělsku?

Nyní je to tu smutné. Nejsou koncerty ani kapely. Před pár lety tu byli Glory Boys, kteří pořádali koncerty ve Valencii. Přivedli třeba Retaliator, The Veros, Haircut, Bakers Dozen, KrawallBrüder, The Clichés, Loyalty, Superyob, Wrongdoers nebo Close Shave... ale skončili a teď jsou koncerty jen v Barceloně. Hráli tu Cockney Rejects, Adicts, Anti-nowhere League (ty jsme viděli už mnohokrát) nebo Booze & Glory.

Nyní je tu jen pár aktivních kapel: Lucentum Bastards a pár baskických jako Agressive Combat nebo Hawkins Thugs. Já ještě hraji v nové Oi! skupině The Upset s ex-členy Bulldozer BCN. Zpíváme v angličtině a máme 3 demo písně na theupsetbcn.bandcamp.com.

Doporučuji, abyste si poslechli:

Pilseners “Acer Roent” [Barcelona] (“Červená ocel”)

Último Asalto “Solos Contra Todos” [Barcelona] (Poslední útok “Sám proti všem”)

Ultimo Asalto “Nuestro Orgullo Pasado” [Barcelona] (“Hrdost minulosti”)

Zakarrak “Larga Vida al Oi!” [Baskicko] (Znečištěný “Dlouhý život Oi!)

Ruin Bois “Sempre en Galiza” [Galicia] (“Navždy v Galicii”)

Area de Combate “Carretera Hacia el Infierno” [Barcelona] (Bojová zóna “Cesta do pekla”)

Bulldozer BCN “On The Blacklist” [Barcelona] (Buldozer Barcelona “Na černé listině”)

Conemrad “Soladados del Asafalto” [Kanárské ostrovy] (“Vojáci asfaltu”)

Suburban Rebels “Nacidos Para Provocar” [Barcelona] (Rebelové z předměstí “Zrozeni k provokaci”)

Decibelios “Caldo de Pollo” [Barcelona] (Decibely “Kuřecí polévka”)

Alta Tensión “La Historia Continua” [Valencie] (Vysoké napětí “Historie pokračuje”)

Riot Squad “Mas vale solos que mal acompañados” [Valencie] (Lepší sám, než ve špatné společnosti)

Shaved Dogs “Feos y Malvados” [Valencie] (Vyholení psi “Ošklivý a zlý”)

Glory Boys “Skinhead Resistance” [Valencie] (Chlapci slávy “Skinheadský odpor”)

A brzy Reconquesta “Recupera el que et pertany” [Barcelona] (Reconquista “Dostaňte to, co vám patří”)

Reconquesta

Ve Španělsku je většina kapel spojena s politikou? Co vy? Co si myslíte o politice ve skinheadské scéně?

Ano, myslím, že politické extrémy přitahují mladé lidi, kteří si myslí, že jsou pak větší rebelové. “Suburban rebels playing at reds” (Business). Je to pořád stejné. Jsem z toho už unavený. Jsou to snílci, utopisté, kteří žijí v jejich vlastním fantasy světě. Stále potřebují s někým bojovat, aby se sami uspokojili. A je jedno, na které jsou straně. Když já bojuji, tak je to pro něco, co má opravdu smysl. Když máš rád Oi! a skinheadský způsob života, tak bys neměl být komunista nebo národní socialista a s někým držet. Máme vlastní politické názory, ale umíme je oddělit od skinheads. Jestliže jsi ale radikál, tak to nejde.

Řekni nám něco o Decibelios, Zakarrak a Alta Tension?

Decibelios byli první skinhead Oi! kapelou v Katalánsku i Španělsku. Byli to skvělí muzikanti s velmi provokativním postojem. Fray (zpěvák) byl lídr. Byl první skinhead a ostatní ho následovali. Ale nakonec ho to nudilo a opustil skinheads, scénu a nakonec i skupinu. Nechal vyblednout všechny své skinheadské tetování, nechtěl o skins už nic slyšet a založil divadelní školu. Po více jak dvaceti letech se vrátil s patetickou ska kapelou, se kterou hrál pár songů od Decibelios. Mluvil pak jako patnáctiletý teenager. Zklamal mě. Myslím, že tak rozbil legendu a radši by měl být v pečovatelském ústavu.

Zakarrak byli jednou z nejlepších kapel ve Španělsku. Jsou z Baskicka, tedy další země, kde se lidé necítí jako Španělé a mají vlastní identitu. Většina baskických skupin byla velmi levicová, ale oni se od tohoto distancovali a zpívali o pití, dívkách a skinheadském životě.

Vyrůstal jsem na albu La Historia Continua od Alta Tensión. Byli první Oi! kapelou z Valencie (sesterská země Katalánska, pro nás a mnoho ostatních jsou stejní), která měla velký vliv na scénu a budoucí skupiny jako Riot Squad, Last Warning, Shaved Dogs, Mercancias nebo Glory Boys.

Řekněte nám něco o vaší písni Oi! per Catalunya.

Ten text je o naší scéně. Zmiňuji zde pozéry a lepší dny minulosti. Snažím se udržet Oi! hudbu a skinheads naživu. Říkáme zde i pár nesmyslů, kvůli provokaci. Posloucháme hardcore a punk rock a nemáme nic proti psychobilly, ha ha.

It seems that there aren’t any bands that reminiscene that sound
the streetpunk, the 80’s years, Combat Close Shave, Last Resort
are already far away the days that we fill the streets
But a few we still remain cropped and disobedient

Oi! For Catalonia! Can’t die this shout
Keep the essence alive, keep the spirit alive.
Oi! For Catalonia! Playing from the streets
the voice of a patriot, proud and irreverent youth.

I curse the fucking day that the punkrock,
hardcore, psychobilly and the deserters born.
Birds already don’t wear chelsea, now they are all pin-up’s
“To be a skin is not on trend” for people without identity!

Jezdíte na koncerty do jiných zemí? Jaký byl váš nejlepší koncert?

S kapelou jsme zatím nikde v cizině nehráli. Zatím máme jen 5 demo písní. Ale sami občas někam vyrazíme, když nám to finance dovolí. Byli jsme párkrát ve Švédsku, Belgii a Anglii.

Náš vlastní nejlepší koncert byl ten s Badlands (náš třetí). Přišlo spousta lidí, kteří nás mohli poprvé vidět veřejně hrát. Zatím jsme hráli jen v Barceloně a na koncertech, které jsem sám dělal. Nehrajeme pro žádnou organizaci, která by nereprezentovala náš styl života.

Jaká kapela na vás osobně měla největší vliv a proč?

Condemned 84 jsou top skupina pro nás. Vždycky říkali a dělali to, co chtěli, bez ohledu na politickou korektnost. Toto je skinheadský postoj. Doufáme, že je jednou přivedeme i do Barcelony a zahrajeme si s nimi. Cock Sparrer mají také své místo ve skinheadské historii. Legendy se skvělými show. Myslím, že až skončí, tak to bude velmi velká ztráta a skinheads se budou dělit na ty, kteří je viděli, a ty, kteří ne. Je pravda, že Condemned 84 byli vždy blíže skinheadské scéně, ale Cock Sparrer stále hrají stejně skvěle jako dřív. Obě tyto kapely jsou součástí historie Oi!.

Co si myslíš o drogách ve scéně?

Myslím si, že drogy nemají nikde, co dělat. Ale existují i různé druhy drog s různými účinky. Můžeš být alkoholik, kouřit denně dvě krabičky a umřít v padesáti na rakovinu. Ale taky můžeš užívat kokain dvakrát do měsíce od dvaceti do dvaceti pěti a přesto žít zdravý až do smrti. Lidé říkají, že první je lepší než druhé, ale nemusí to být vždy pravda. Problém nejsou drogy, ale způsob jejich užívání. My drogy nebereme, mimo alkoholu a tabáku.

Víte něco o české scéně?

Posloucháme The Protest, Operaci Artaban, Pilsner Oiquell, Disdainful, Orlík a Buldok. Známe Hardset shop z Brna a Bulldog Empire z Prahy. Guillem, baskytarista, je v kontaktu s Vladem. A já, jestli budu mít peníze, bych se rád podíval na festival Bootboys are back. V tuto chvíli jeden z nejlepších festů v Evropě.

Zajímáte se o nějaký sport? Jaké jsou vaše oblíbené týmy?

Sami nesportujeme. Jen občas lezu nebo plavu, ale není to nic pravidelného a seriozního, ha ha. Podporujeme FC Barcelona, ale nejsme fanatici. Jsem schopný insultovat někoho, kdo se pustí do Barcy, ale nekoukám ani na všechny zápasy a novinky. Ostatní členové to prožívají více.

Plány do budoucna?

Chceme vydat náš první singl, který se bude tento měsíc lisovat. Taky máme nahrané i naše LP, které vyjde za několik měsíců. Máme pár dalších songů, které chceme také nahrát. Pracujeme ještě na anglických písních a myslím, že za méně než rok půjdeme zase do studia.

Slova na závěr?

Díky za zájem. Je to kompliment, že se o nás zajímá někdo z České republiky. Zdravíme všechny české skinheady. Udržujte Oi! naživu.