Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Combat 84

(02/10/2000)
 
Combat 84
 
Prosím o stručnou historii, včetně současné sestavy.
 
Nemám moc dobrou paměť, ale John má diář se spoustou věcí, které jsme udělali, teď tady bohužel není, ale mělo by to být tak z 99% správně, takže mě nestřílej, jestli udělám nějakou chybu.
 
Kapela byla nápadem “Deptford” Johna a “Chubby” Chrise, já jsem znal Chrise, protože byl na punkové scéně docela známý, dělal totiž ochranku pro Damned a Madness. Myslím, že když jsem se s ním poprvé setkal, tak měl dokonce číro! Seznámil jsem se s ním prostřednictvím punkových kámošů, říkal mi o kapele a já jsem mu řekl, že mě to zajímá. Pak jsem se v Chelsea Drugstore seznámil s Johnem a založili jsme kapelu, v tu dobu jsem hrál jen několik měsíců. Původním nápadem bylo hrát “Skunk Rock” punks and skins unite, nemyslím si ale, že jsme toho dosáhli. Ale jestliže se podíváš na staré fotky, tak uvidíš, že jsem vždy nosil punková trika jako např. Pistols, kteří byli mou oblíbenou kapelou stejně jako jiné Oi! kapely. Myslím si, že punks měli na našich koncertech problémy, protože na ně skins útočili, což jsem nechápal.
 
Prvně jsme zkoušeli v Clink studios blízko londýnského mostu, můj nejlepší kámoš Jacko hrál na bicí, protože jsme neměli nikoho jiného, ale hrál hrozně, tak jsme získali Brownieho. John přišel s prvním riffem pro náš první song “Combat 84”, řekl bych, že napsal docela hodně textů, stejně jako Chris. Já jsem napsal hodně songů, když se kapela vyvíjela, vlastně cokoliv s kytarovým riffem bylo obvykle moje. Ale řekl bych, že jsme se na psaní podíleli všichni tři, byl to dobrý tým.
 
První koncert byl v Walmer Castle v Peckhamu, kde jsme byli předskokany Last Resort, to jsme měli 3 songy. V tento čas jsme také udělali první demo, kde byly písně Combat 84 a Soldier.
 
Pak jsme začali skládat více songů a hrát všude, kde to bylo možné. Po čase jsme dostali nabídku od Secret Records. Ale po problémech s Garry Bushellem, který neměl rád Chrise a myslel si o sobě, že je ''Lord Punk'', jsme se upsali Victory Records. To všechno zařizoval Depfort s Davem Longem, který vedl VR. Byl taky manažerem Splodge, ale osobně si myslim, že na nás chtěl jenom vydělat prachy. Pak jsme vydali naše první EP, které jsme nahráli v Hoxtonu. Myslím, že jsme vytiskli 10000 kopií. Taky jsme vyměnili bubeníka Brownieho za Johna Fishera. To CD bylo celkem akceptováno a Becky Bondage na něj udělala decentní recenzi v časopise Mellody Makers.
 
Začali jsme hrát více koncertů a jednou k nám někdo přišel s tím, že chce udělat 40 minutový dokument o skinheads, a že prý potřebuje 4 skiny. Po tomhle si o nás pak všichni mysleli, že jsme úplný vyvrhelové, takže bylo celkem těžké sehnat místo na koncert, ale stejně jsme udělali turné s 4 Skins, které jsme hráli v malých městech a hospodách . Druhý EP jsme udělali v Alaska studiu ve Waterloo.
 
Pak jsme nahráli 8 shitovejch písniček v nějakým baráku, ale label si chtěl udržet peníze, a tak nás prodal vydavatelství Rock o Rama. Bylo to špatný album a ani nevím, jestli vůbec vyšlo v UK. Později jsme měli asi náš poslední pořádný koncert v 100 clubu.
 
Myslím, že Depford nám chtěl udělat dobré jméno, tím co říkal v tom dokumentu, ale v kapele jsme měli všichni jiný názory. Takže by lidi měli respektovat to, že nejsme žádný politici, ale jen kapela, která se chce bavit. Třeba Chubby měl vždycky úplně jiný názory, ale jako kapela jsme to nikam neventilovali.
 
Tohle je krátká historie naší kapely, ale myslím, že by ti to mělo stačit.
 
Combat 84
 
Diskografie.
 
Orders of the Day EP.
Victory Records Rapist EP.
Victory Records Send in the Marines.
Rockarama Tooled Up EP.
7th Cavalry Records.
 
Hodně našich songů bylo na kompilacích. Step One vydali živák na vinylu z dvou našich koncertů. Také nedávno vydali “Orders of the day”, s tím ale nemáme nic společného. Je to pravděpodobně další sračka, o které nevíme, ale týká se nás...
 
 Spousta Oi! kapel se dala zase dohromady, např. Cockney Rejects, Vicious Rumours a možná 4 Skins. Proč se nyní vrátili?
 
Jsem překvapený, že všechny tyto kapely se vrátily, četl jsem rozhovor s Rejects a oni říkali, že to dělají pro peníze. Jestli se ti to nelíbí, nekupuj si to, ale já jsem je vždy měl rád a chci slyšet, co nyní dělají. Je to jako návrat Sex Pistols, všichni jsme věděli, že to bylo pro peníze, ale přemýšlel jsem o tom, co nám dali a myslím, že si za to zasloužili nějaké peníze. Kdo jiný by to měl dostat? McLaren?
 
My jsme nebyli ve stejné lize jako Rejects, abychom vydělávali spoustu peněz, vlastně jsem nikdy nedostal ani penny, oni ale byli na velkém labelu. My jsem v porovnání s nima byli malí, taky jsme nikdy nebyli moc slavní a neprodávali hodně nahrávek. Zvláštní je, jak to všechno vyrostlo v USA, nevěděl jsem, že je tam tak velká scéna. Vytvořili jsme webovou stránku a za týden jsme měli stovky mailů, pomysleli jsme si, jak to, že o nás ví tolik lidí. Na web chodím často a i na koncertech se potkávám s lidmi, kteří kapelu milují.
 
Jediné, co jsme si my s kapelou řekli, bylo to, že chceme dělat to, co dělali Business, proto taky děláme koncerty. Osobně chci dělat dobré koncerty víc než cokoli jen kvůli prachům. Možná jsem starej, ale stále mám v sobě trochu punku a chci všechny ujistit, že nikdo nebude ošizen! Vypadá to zvláštně, ale lidé nás řadí k Rejects, protože jsme vznikli ve stejné době, my jsme k nim dokonce tenkrát vzhlíželi.
 
My jsme si nic si nenaplánovali, ale vidíme, že nyní je zájem velký, z té stovky mailů, co jsme dostali, byly jen dva negativní. Takže předpokládám, že jsme to začali ve správný čas, utratili jsme spoustu peněz za ‘výrobu’ EP. Já jsem v Subs nikdy nevydělal peníze, dělal jsem to totiž proto, že mám rád hudbu a rád se směju.To je nyní stejné, stačí když něco nahrajeme, budeme mít koncerty a zábavu a to bude pro mě akorát. Jestliže vyděláme nějaké peníze, tak to bude skvělé, alespoň budu moct nakrmit rodinu. Jestli se to někomu nelíbí a já jsem si jistý, že někdo takový je, tak ať nechodí na naše koncerty a nekupuje naše CD.
 
Combat 84
 
Mohl bys popsat zvuk Combat 84 v 21. století? A o čem jsou nové songy?
 
Písničky jsou o tom samém, ale přidali jsme pár nových témat, na EP ''We’re back'' je vysvětlení, jako na songu ''Combat 84'', kdo jsme a proč. ''It’s kickin’ off'' je o násilí ve fotbale a o tom, jak to tam chodí. ''My country'' je o boji za to, co je tvoje. ''Getting the fear'' je o ochraně sebe sama a tvé rodiny, když se věci vymykají kontrole. Jsem si jistý, že lidé budou říkat, že se zastáváme střílení kohokoliv, ale my jen chráníme sebe a to, co je naše.
 
Hmm, zvuk. Konečně jsem po 20 letech dosáhl kytarového zvuku, který jsem chtěl! Jinak hudba je pořád Oi!/Punk. Tvrdá, ale žádnej metal. Johnovy vokály jsou stejné jako Chubbyho, ale více syrovější, má velkou hubu, což je to, co jsme chtěli.
 
Combat 84
 
Myslíš si, že politika a hudba jde dohromady?
 
Myslím si, že většina lidí by řekla, že naše texty jsou doprava, ale podle mě je to názor většiny lidí, které znám, nikdy jsme nebyli politickou kapelou zpívající jen pro jednu stranu. Jestliže se podíváš na Skrewdriver, pak poznáš jejich poselství, jestliže se ti nelíbí, co říkají, nekupuj si jejich nahrávky. Potkal jsem spoustu lidí, kteří si koupili jejich desky, přestože s nimi nesouhlasili. Na druhé straně je to stejné s Upstarts, jejich pozdější materiál objasnil, kde stáli.
 
Pokud jde o nás, nikdy jsme neříkali, že jsme pro to a tamto, zpíváme o věcech, které se v životě přihodí. Ano, byly nějaké věci jako ''Better dead than red'' nebo ''Fuck off CND'', ale nemyslím si, že je extrém být proti těmto lidem, kteří jsou sami extrémisté.Většina z nich to dělá proto, že má milého a bohatého starouška, který je z toho vykope, nikdy nežili na ulicích nebo nepocházejí z prostředí, kde žijí lidé, o kterých zpíváme. Tito lidé se nikdy nevypořádali s realitou.
 
Kdybys mohl vidět nějakou kapelu živě, z minulosti nebo budoucnosti, jaká by to byla?
 
The Pistols v The 100 Club. Viděl jsem každou punk nebo Oi! kapelu, která měla nějaký význam, ale byl jsem příliš mladý, abych šel na Sex Pistols v jejich začátcích, moje máma mě nechtěla pustit!!!
 
Jaký byl váš nejlepší koncert ? Kdo byl tenkrát v kapele?
 
Myslím si, že v The 100 Club. Složení bylo v tu dobu Deptford, Chubby, Jim, John Fisher.
 
Combat 84
 
Myslíš si, že bude street music zase vzkvétat?
 
Vypadá to, že už se tak v zahraničí stalo, jestliže mám věřit mailům, které dostávám a tomu, co jsem viděl v USA. Nemyslím si, že ji uvidíme v Anglii v hitparádách, ale jsem velký fanoušek internetu, myslím že konečně můžeme odstranit moc velkých labelů. Nevím, jestli s nimi můžeme opravdu soutěžit, ale můžeme se pokusit. Na stránky jako jsou tvoje se může dostat tisíce lidí po celém světě, my jsme tuto možnost předtím neměli. Myslím, že toho můžeme využít a nechávat věci dále růst. Jestliže můžeme udělat cokoliv pro zastavení boy bandů a dalších pop sraček, bylo by to dobré. Můžeme děckám ukázat, co je zde jiného a nepřijímat tu sračku, kterou jsou krmeni. Jestliže tu byl někdy čas, kdy je street music potřeba, tak je to právě nyní.
 
Znám lidi, kteří nadávají na to, že se staré kapely vracejí a znovu hrají. Doufám, že tito lidé jsou schopní místo sezení doma a kňučení taky něco dělat. Protože jestliže se hodně starých kapel dává zase dohromady, musí to znamenat, že zde není dost nových kapel, které by je nahradily.
 
Combat 84
 
Máte nějaké plány pro rok 2000?
 
EP vychází 2.10. .Máme taky několik nových triček a dalších věcí, které vyjdou v příštích týdnech. Album je na cestě, ale nevíme datum, dokud to úplně nedokončíme.
 
Slova na závěr?
 
Díky za zájem. Doufám, že nám lidé dají šanci.Přísahám vám, že hudba je dobrá, nesnažíme se zbohatnout, věřte mi. Mohl bych vydělávat více peněz v mé normální práci. Chci jenom koncertovat a vydat dobré album.
 
www.punkoiuk.co.uk