Lone Rider - Skinheads Web Zine


Iron Cross Novinky Iron Cross Recenze Iron Cross Rozhovory Iron Cross Články Iron Cross Koncerty Iron Cross Kniha Iron Cross Odkazy Iron Cross


Bronco Army

English

Bronco Army

Mohli byste se nám představit?

Zdravíme tebe a všechny čtenáře. Bronco Army jsem založil já, Toni, a hraji na kytaru a zpívám. Dále je v kapele Jaxsie - bicí a vokály a Carlo - baskytara. Jsem nejstarší z kapely a pracuji na místní univerzitě. S hraním skinheadské hudby jsem začal na konci 90. let v kapele Tumulto 64, poté jsem byl součástí několika dalších projektů a v roce 2009 jsem založil Bronco Army. Jaxsie nyní pracuje na parkovišti a hrála v několika psycho/punkabilly a 77 punk skupinách. Její první Oi! kapela se jmenovala BullDroogs, kteří s námi vydali split EP. Poté, co se rozpadli, se přidala k nám. Carlo je náš nejmladší a také nejnovější člen, zatím je nezaměstnaný a nikde předtím nehrál.

Mohl bys nám představit vaší diskografii? Jak jste se dostali do kontaktu s vydavatelstvími?

Nikdy jsme se doopravdy s žádným labelem do kontaktu nedostali. Měli jsme prostě to štěstí, že nás našli! Komentář k našim deskám bude těžký, ale zkusím to.

Demo 2009 - Zde je pár písní v portugalštině a objevuje se zde i první verze Skinhead SP. Kvalita nahrávky byla velmi špatná, ale ukázali jsme tím sílu našich songů.

Bronco Army/Bulldroogs slit EP - Velmi hrubá a silná nahrávka, na které jsou písně Vadia a Olho Por Olho. Písně od Bulldroogs jsou také skvělé.

Royal Thugs - Naše první dlouhohrající album vydané u českého labelu 4 subculture records. Všechny songy jsou v angličtině a jsou vzteklé a silnější.

For The Love of Rock´n´Oi! (Bronco Army, Shaven Heads a The Prideful) - Musím říct, že toto je skvělá nahrávka, zvlášť když máš digipack verzi. Někdo o této desce napsal: "3 orthodoxní skinheadské kapely za jednu cenu".

Young Warriors EP - Tohle EP vyšlo na červeném, černém a červeno/černém vinylu. Výborná produkce, hrubý zvuk. Obsahuje cover od Slade.

You Know Who We Are - Naše druhé dlouhé album. Vyšlo u Skinhead Beat Records. Jednoduchá nahrávka, 100% o našem kultu. Jen pro hrdé skinheads.

Ještě jsme byli na kompilacích This is Oi!, Not a Fashion a United Skins vol. 1,2.

Naše další album vyjde na německém labelu Subcultural Records a bude se jmenovat Greetings From Backstreets. Bude určitě nejlepší a ukáže zvuk, o který jsme se celá léta snažili.

Kde berete inspiraci pro vaší hudbu a texty?

Naši inspirací je jednoduše skinheadský kult, naše tradice, náš způsob života. Mluvíme o skutečných věcech každodenní rutiny. Myslím, že náš zvuk je podobný Oi! kapelám z 80. let, klasický skinhead rock. Žádný metal nebo hardcore.

Nedávno jste byli na evropském turné. Jak se vám tu líbilo? Byli jste spokojení?

Bylo to skvělé. Slovem spokojenost ani nejde vyjádřit to, jak jsme byli nadšeni s tím, jak jsme bydleli, nebo co jsme viděli. Vše bylo super, ne jen koncerty. Měli jsme možnost potkat spousty lidí, nových přátel, hrdých skinheadů. Byl to zážitek na celý život. Hráli jsme s kapelami, které respektujeme a uznáváme. Koncert v Čechách byl výborný. Úžasná noc! Opravdu nám chybí přátele z Prahy a Brna, které jsme si zde udělali. Určitě se uvidíme a dáme zase pár piv.

Řekni nám něco i nynější scéně v Brazílii. Jste v kontaktu s nějakými kapelami z jižní Ameriky?

Brazilská scéna je v nepořádku. Je tu spousta skinheads, kteří se ke kultu přidávají kvůli politice a věnují se obviňování jiných a vytvářejí umělé konflikty proti ostatním skinheads a jiným nepřátelům. To je nynější hnusná mentalita moderních gangů. Jistě, je tu i pár skvělých lidí, ale my jsme menšinou v menšině. Máme pár spřátelených kapel v Brazílii jako Cwb Oi! nebo také Brutal Skins ze sousední Chile.

Řekni nám něco o Garotos Podres, Virus 27 a Histeria Oi.

Toto jsou tři historické kapely, které se hodně zasloužili o brazilskou scénu.

Garotos Podres se vždy hodně věnovali problémům pracující třídy, aby tak oslavili jejich průmyslovou oblast ABD v Sao Paulu. I přesto, že nikdy nebyly skinhead kapelou, myslím, že jejich první dvě LP jsou pro nás velmi důležitá. Jejich hudba ovlivnila spoustu lidí svými chytlavými songy jako Suburbio Operario nebo Eu Nao Gosto Do Governo. Naneštěstí utekl čas a oni se stali levicovými a již nikdy nehráli melé koncerty. Jsem stále v kontaktu s jejich bývalým bubeníkem, který je fajn a vede brazilský label Rotten Records.

Virus 27 byli také velmi důležitou kapelou. Začali jako punk rockeři, ale později se přeměnili na Oi!. Jejich první deska Parasitas Obrigatoris je klasika se skvělými písněmi Vida Longa Aos Skinheads, Gastos Nucleares a mnoha dalšími. Byli skutečnými průkopníky patriotické Oi! hudby, kteří jako jedni z prvních (možná první!) zpívali hrdě o skinheads. Na druhé desce byli již velmi vlastenečtí a začali hrát výhradně pro carecas.

Histeria Oi! je nejvíce obskurní z těchto kapel. Vydali velmi silné LP v 80. letech a několik songů na kompilacích Oi! Um Grito Uniao. Jejich první deska byla skutečnou tváří Oi! hudby z předměstí, se kterou se mohli lidé ztotožnit. My jsme nahráli dva covery od Histerie, které měly být na jejich tributu, ale byla tu spousta problémů s labely, takže pravděpodobně nikdy nevyjdou.

Jsou nějaká místa, kde se dají koupit nějaké věci od vás? Nevíte, kde sehnat album Calçando as Botas od Tumulto 64?

Většina věcí se dá koupit přímo od nás, ale bohužel již nemáme žádná EP. Můžete zkusit Stratum Records, 4 Subculture, Skinhead Beat, Shout Proud a nyní i Subcultural Records, kteří mají nová trika.

CD Calçando as Botas je prakticky nesehnatelné, vyšlo ho pouze 300 kopií.

Co říkáte na politiku ve scéně? Četl jsem jeden report od kapely Locomotiva, kde jste byli označeni za antifa skupinu. Vypadá to, že u vás máte stejně vtipálky jako všude jinde.

Myslím, že politika ve skinheadské scéně je hnus, který přitahuje takovéto mongoloidy. Ten článek byl napsán anonymně někým, kdo absolutně neví, o čem mluví. Tím nemyslím jen o naší kapele. Překvapilo mě, že to vůbec někdo zveřejnil jako seriózní zprávu, když bylo vše založeno jen na lžích a pomluvách. To ani nemyslím na to, že autor má horší slovní zásobu než pětileté dítě. Vtipné je, že bubeník kapely Locomotiva přišel na náš poslední koncert. Je to fajn chlap a dobře jsme se spolu bavili.

My nejsme proti levici nebo pravici, my jsme proti kreténům, jako jsou ti, co píšou podobné věci. Popravdě jsme si již zvykli, že o nás na internetu píše kdekdo kdeco. Myslím, že už se to stalo součástí hraní ve skinheadské kapele.

Ve vaší zemi celkem nedávno hráli Endstufe, Brassic nebo Dieter z Kill Baby, Kill!. Byli jste na těchto koncertech? Jaký byl nejlepší koncert, co jsi kdy navštívil?

Moc nevíme, o těch koncertech, co jsi psal. Nebyly totiž v naší blízkosti. Nejlepším koncertem, který jsem kdy viděl, byl jistě Superyob v roce 2009. Frankie Flame má v sobě něco, co je těžké popsat, ale musím říct, že mne velmi zasáhl, změnil mne k lepšímu a inspiroval.

Bronco Army

Sbíráte hudební nahrávky? Jaká je vlastně dostupnost nahrávek u vás? Máte nějaká vydavatelství?

Nejsme moc velcí sběratelé. V našich obchodech není Oi! ani punk a je velmi drahé vše kupovat z ciziny, když tu máme takové úředníky, kteří nechtějí, aby se dováželo z ostatních zemí, takže jsou poplatky obrovské. Ale máme tu tři vydavetelství Rotten, The Firm a Dunkel records, kteří vydávají některé skvělé věci.

Mými nejcennějšími nahrávkami jsou EPs od Skrewdriveru, EP The Vadia od Dose Brutal a LP No Potential Threat od anglických Riot Squad, které vyšlo v 80. letech v Brazílii u New Face Records.

Jaké kapely posloucháte. Dáváte přednost starším nebo novějším?

Určitě upřednostňujeme starší klasické Oi!/skinhead rockové kapely jako Crux, Skrewdriver (ranné období), Combat 84, Menace, Blitz, Tolbiac´s Toads, Skinkorps atd. Z nových, nebo spíš ne tak starých, kapel jsou to Sorry No!, Schusterjungs, Orthodox, Rampage, Likedeelers, Abtrimo, Rien Ne Vas Plus, Brutti E Ignoranti atd... Je toho opravdu hodně, co bych mohl vypsat, ale tyto skupiny nám hrají opravdu pravidelně a zlepšují nám náladu inspirací a hrdostí ke kultu.

Posloucháte nějakou mainstream hudbu? Co si myslíte o ska nebo hardcoru?

Dnešní hudba je jistě to nejhorší, co kdy bylo. Když si zapnu rádio, tak to vypadá, že dnes není žádná naděje pro lepší svět a lidskou rasu. Ale spousta věcí z 90., 80. i 70. let zní dobře. Posloucháme trochu i ska. Občas to neuškodí, ale např. ska core a další podobné hybridy ne. Rychlejší punk nám nevadí, ale hardcore moc neposloucháme, určitě ne ten nový trendy hardcore/metal/hip-hop styl.

Brazílie se stává stále více populární díky MMA hvězdám. Co říkáte na Juniora Dos Santose, José Alda, Renan Barãa nebo staršího Wanderleie Silvu či bratry Nogueiry?

Sakra, znáš toho víc, než my. Víme, že tito šampióni dělají naší zemi slavnější, ale není to nic pro nás. Je tam moc fyzického kontaktu, který je trochu gay ne? (hlavně jim to neříkej!!!). Dáváme přednost starším stylům, např. klasickému boxu.

Ve vaší zemi se pořádá fotbalové mistrovství světa. Myslíš, že ho můžete vyhrát? Půjdete se podívat na nějaké zápasy?

Ne. Lístky jsou strašně drahé. Profesionální fotbal dnes není pro dělnickou třídu. Je to pouze business. Doufáme, že mistrovství vyhrají Němci.

Plány do budoucna?

Chceme hrát, dělat a nahrávat nové songy. Doufáme, že se znovu podíváme do Evropy. Do více zemí. Jestli se tak stane, tak jsem si jistý, že budeme hrát opět v České republice. Bude skvělé se shledat s našimi přáteli a dát si opět Kozla.

Slova na závěr?

Moc ti děkujeme za rozhovor. Chceme řict všem skinheadům, co toto čtou. Buďte jednotní a upřímní ke kultu. Kašlete na blbosti a negativní věci okolo.

Jsme o moc lepší než tahle zkurvená společnost, tak takový zůstaňme.